Druga rocznica wyzwolenia Buczy

Dziś, 31 marca, przypada druga rocznica wyzwolenia Buczy w obwodzie kijowskim od rosyjskich okupantów. Armia rosyjska wkroczyła do Buczy 27 lutego 2022 roku. W ciągu 33 dni okupacji rosyjskie wojsko popełniło ponad 9000 zbrodni wojennych w tej miejscowości.

Główna ulica w Buczy po rosyjskiej inwazji / fot. Oleksandr Ratushniak – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117261964

Autor: Alisa Zełenska

Po zajęciu Buczy funkcjonariusze organów ścigania znaleźli 422 zamordowanych cywilów. W sumie znaleziono tam 1190 ciał Ukraińców, ale liczba ofiar śmiertelnych wciąż nie jest ostateczna – według Narodowej Policji Ukrainy policja nadal poszukuje zaginionych osób. Około tysiąca cywilów zabitych przez rosyjskich okupantów zginęło w brutalny sposób: zostali zastrzeleni lub zmarli w wyniku obrażeń zadanych przez miny. Zastępca szefa Narodowej Policji, Andrij Nebytow, podkreślił, że obecnie zaginionych jest 514 mieszkańców obwodu kijowskiego, a wśród nich mogą być ofiary. 180 ciał pozostaje niezidentyfikowanych.

Przetrwanie w okupowanej przez Rosjan Buczy w marcu 2022 r. oznaczało spędzenie miesiąca pod ostrzałem i ciągłym zagrożeniem ostrzałem. Głównym zadaniem mieszkańców Buczy było przetrwanie, co oznaczało okresowe opuszczanie domów i próby dotarcia do lokalnego szpitala, jedynego w tamtym czasie ośrodka z żywnością i lekarstwami. Ludzie próbowali wydostać się z Buczy przez cały okres okupacji. Często zbierali się w grupy i próbowali dostać się na ukraińskie pozycje w Irpieniu, a następnie do Kijowa przez zniszczony most w Romanówce. W tym czasie między Irpieniem a Buczą przebiegała linia frontu – Irpień był nadal w rękach ukraińskich. Aby dostać się na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, mieszkańcy Buczy musieli przekraczać linię kontaktu, często podczas aktywnych działań wojennych. Ponadto Rosjanie kontynuowali ostrzał moździerzowy i artyleryjski samej Romaniwki, gdzie stacjonowały autobusy ewakuacyjne ochotników.

Borodzianka, Bucza, Irpien, Hostomel, Moszczuń były miejscami bitew, miejscami, w których Ukraińcy walczyli o swój kraj, o swoje życie, o swój dom wolny od zła. Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto 31 marca. To właśnie po wyzwoleniu regionu kijowskiego światowi przywódcy po raz pierwszy wypowiedzieli się na temat ludobójczego charakteru zbrodni wojennych armii rosyjskiej w Ukrainie.

Kiedy dziennikarze i ukraińskie wojsko weszli do miasta po jego wyzwoleniu, znaleźli dowody masowych mordów, niektóre ciała leżące na ulicy, niektóre z rękami związanymi za plecami. Ukraina oficjalnie wezwała świat do przyłączenia się do śledztwa w sprawie zabójstw cywilów w Buczy. W dniu 8 kwietnia 2022 roku rozpoczęła się ekshumacja ciał z masowego grobu w pobliżu kościoła św. Andrzeja i Wszystkich Świętych w celu identyfikacji osób i ustalenia okoliczności ich śmierci. Prywatna amerykańska firma Maxar Technologies poinformowała, że pierwsze oznaki masowego grobu w pobliżu tego kościoła zostały zarejestrowane na zdjęciach satelitarnych w dniu 10 marca 2022 roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nagrał wiadomość wideo z okazji drugiej rocznicy wyzwolenia obwodu kijowskiego od rosyjskich okupantów. Powiedział, że dziś czcimy siłę każdej osoby, która wtedy wstała, teraz walczy, pracuje i na pewno przyniesie wolność całej Ukrainie, a także zapewnił, że Rosja będzie musiała oddać Ukrainie okupowane terytoria.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed