Największy rosyjski atak na ukraiński sektor energetyczny

22 marca Rosja przeprowadziła największy atak na ukraiński sektor energetyczny w całej wojnie. Doszło do uderzeń i uszkodzeń obiektów energetycznych w całym kraju. Uderzono w legendarną elektrownię wodną Dniepr w Zaporożu. Charków pozostał bez prądu, a w obwodach sumskim, połtawskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, zaporoskim, odeskim i donieckim wprowadzono awaryjne przerwy w dostawach energii. Ratownicy nadal usuwają skutki zmasowanego ataku Rosji w różnych regionach Ukrainy – co najmniej 5 osób zginęło w wyniku rosyjskich uderzeń.

Zniszczenia w Zaporożu / fot. National Police of Ukraine – Масована ракетна атака на Запоріжжя: наслідки влучань документує поліція, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=146677570

Autor: Alisa Zełenska

W Zaporożu 10 osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału, a 3 kolejne są zaginione. Największa elektrownia wodna na Ukrainie, DniproHES, została w nocy trafiona dwoma bezpośrednimi pociskami – w HPP-1 i HPP-2. Nie jest jasne, czy HPP-2 będzie w stanie zostać odbudowana, ponieważ została poważnie uszkodzona. Dyrektor Ukrhydroenergo Ihor Syrota powiedział, że jeden z pocisków trafił w podporę, a belki dźwigu zostały złamane. Cała maszynownia i sprzęt elektryczny będą musiały zostać odbudowane. Zakres uszkodzeń będzie znany w ciągu dnia. Ponadto uszkodzone zostały obiekty infrastruktury i domy cywilne, w tym siedem domów zostało zniszczonych, a 35 uszkodzonych. Ponadto rosyjska rakieta uderzyła w cywilny trolejbus przejeżdżający przez zaporę wodną w Dnieprze, powodując ofiary wśród pasażerów.

Służba prasowa grupy DTEK poinformowała o konsekwencjach ataków na elektrownie cieplne. Tam również doszło do poważnych uszkodzeń. W regionie Dniepru uszkodzone zostały urządzenia do wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Wprowadzono tam awaryjne wyłączenia prądu. Stabilizacyjne przerwy w dostawie prądu wprowadzono także w obwodach donieckim i odeskim, a także w obwodach połtawskim, sumskim i kirowogradzkim. Podczas zmasowanego ataku ranni zostali energetycy – dwóch pracowników jednej z elektrowni cieplnych zostało rannych. Zostali oni hospitalizowani. Dyrektor generalny Ukrenergo Wołodymyr Kudrycki powiedział, że ograniczenia w dostawach energii zostały wprowadzone w różnych regionach Ukrainy. Dodał, że „nawet zeszłej zimy ataki na nasz system energetyczny nie były tak duże jak ostatniej nocy”. Kudrycki powiedział, że ucierpiały dziesiątki obiektów sieci elektroenergetycznej. „Skala zniszczeń jest globalna. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Charkowie, gdzie rosyjska armia dosłownie próbowała zniszczyć wszystkie główne obiekty energetyczne zasilające miasto. Według wstępnych danych, około 700 000 odbiorców pozostaje bez prądu.

W swoim przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja zaatakowała Ukrainę ponad 60 „shahedami” i prawie 90 rakietami różnych typów. Siły powietrzne oświadczyły, że Rosja przeprowadziła w nocy połączony atak rakietowy i powietrzny, w którym użyto 151 rodzajów broni. Siły obrony powietrznej zniszczyły 92 cele powietrzne – 55 dronów i 37 rakiet: 35 pocisków manewrujących X-101/X-555 i dwa pociski kierowane X-59. Jednostki rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych, mobilne grupy ogniowe i jednostki walki elektronicznej Sił Obronnych Ukrainy były zaangażowane w odparcie ataku lotniczego.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed