Kolejne ataki Rosji na ukraińskie obiekty cywilne – celem terminal pocztowy w obwodzie charkowskim

Wieczorem 21 października rosyjskie wojska wystrzeliły dwa pociski rakietowe w terminal największej prywatnej firmy kurierskiej w Ukrainie, Nowa Poszta, we wsi Korotycz w obwodzie charkowskim. W wyniku ataku zginęło sześciu pracowników, a 16 zostało rannych. Według Ołeha Syniehubowa, szefa obwodowej administracji, siedmiu rannych jest w stanie ciężkim, a siedmiu kolejnych w stanie umiarkowanym.

Skutki rosyjskiego ataku na terminal pocztowy w obwodzie charkowskim / fot. Main Directorate of the State Emergency Service of Ukraine in Kharkiv Oblast – https://www.facebook.com/photo?fbid=720927723410057&set=pcb.720927796743383 (the whole post), CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=139326292

Autor: Alisa Zełenska

O godzinie 22:12 ukraińskie siły powietrzne ostrzegły o zagrożeniu rakietami balistycznymi w regionie Charkowa. Minutę później mer Charkowa Ihor Terechow dodał, że w mieście słychać było eksplozje. „Nie mieli szansy się ukryć, ponieważ syreny zabrzmiały kilka sekund wcześniej” – napisała Nowa Poczta na Facebooku. Dziesiątki osób znajdowało się w terminalu w momencie ataku, powiedział szef policji Mychajło Cap. Według niego, ciała dwóch zabitych zostały okaleczone, a ich tożsamość będzie musiała zostać ustalona za pomocą testów DNA. Wszyscy ranni i zabici byli w wieku od 19 do 42 lat. Pięciu pacjentów znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Dwóch bardzo poważnie rannych mężczyzn przebywa na oddziale intensywnej terapii. Ich ciała nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Trudno jest prognozować ich powrót do zdrowia. Są pod nadzorem medycznym. Ich sytuacja jest bardzo trudna. Doznali obrażeń od wybuchu miny, ucierpiały płuca, żołądek, wątroba i śledziona” – powiedział dyrektor medyczny szpitala.

Przez całą noc i do rana użytkownicy publikowali w mediach społecznościowych słowa współczucia i wyrażali wdzięczność za to, że nawet w środku wojny usługa dostawy działała na wysokim poziomie. Innowacyjny terminal Nowa Poszta w Charkowie stał się czwartym innowacyjnym terminalem firmy i pierwszym we wschodniej Ukrainie. Terminal został nazwany KAI (Charków. Automatyzacja. Innowacje). Zajmuje powierzchnię ponad 19 000 metrów kwadratowych i jest wyposażony w zautomatyzowany sprzęt holenderskiej firmy Vanderlande. Jest w stanie obsłużyć 8 500 paczek na godzinę. Całkowita przepustowość terminalu wynosi do 20 000 paczek na godzinę. SES dodaje, że uderzenie spowodowało znaczne szkody w budynku terminalu, uszkadzając siedem ciężarówek i dwie naczepy. Na powierzchni około 300 metrów kwadratowych wybuchł również pożar, który został już ugaszony przez ratowników.

Późnym wieczorem w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski nagrał orędzie kryzysowe w odpowiedzi na rosyjskie uderzenie. Podkreślił, że był to obiekt wyłącznie cywilny.

„Musimy zwiększyć presję na państwo terrorystyczne. Musimy codziennie odpowiadać na rosyjski terror naszymi wynikami na linii frontu. Musimy jeszcze bardziej wzmocnić jedność świata w konfrontacji z terrorem. I robimy to. Rosja nie osiągnie niczego za pomocą terroru i morderstw. Dla wszystkich terrorystów jest tylko jeden cel: odpowiedzialność za swoje czyny” – powiedział.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed