Wołodymyr Zełenski z wizytą w kwaterze NATO w Brukseli

11 października Wołodymyr Zełenski przybył do Brukseli, gdzie odbywa się 16. spotkanie w formacie Ramstein. Przypomnijmy, że Ramstein to seria dyplomatycznych spotkań ministrów obrony z kilkudziesięciu krajów w celu zsynchronizowania i przyspieszenia dostaw broni wojskowej dla Ukrainy w celu przeciwdziałania rosyjskiej inwazji na pełną skalę oraz omówienia wsparcia dla Ukrainy po wojnie. Kolejne spotkanie grupy Ramstein skupi się na sytuacji na polu bitwy w Ukrainie i potrzebach ukraińskich sił zbrojnych do rozpoczęcia kontrofensywy na większą skalę.

Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ukraine_%E2%80%93_NATO_Commission_chaired_by_Petro_Poroshenko_%282017-07-10%29_48.jpg

Autor: Alisa Zełenska

W Belgii prezydent Ukrainy spotkał się sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Ten ostatni ogłosił już, że Ukraina otrzyma nowy pakiet o wartości 200 milionów dolarów. Według Austina, zadania Grupy Kontaktowej tej zimy są dwojakie: nadal pomagać Ukrainie sprostać jej wyzwaniom i nadal rozwijać ukraińskie zdolności do stawienia czoła przyszłym zagrożeniom. Austin mówił również o potrzebie zaspokojenia potrzeb Ukrainy, zwłaszcza w zakresie obrony powietrznej i amunicji. Sekretarz obrony USA dodał, że zwołując tę grupę kontaktową, sojusznicy przypominają światu o swoim zaangażowaniu we wspieranie Ukrainy teraz i w dłuższej perspektywie.

Również w Brukseli prezydent Ukrainy spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Obaj omówili dalsze wsparcie zbrojeniowe dla Ukrainy i oczekiwane przyszłe decyzje sojuszników. „Jestem wdzięczny za silny sygnał podczas forum, że Ukraina potrzebuje wysokiej jakości, dużej liczby i szybkich do zatrzymywania dronów i przechwytywania pocisków rakietowych” – powiedział Zełenski.

Według Stoltenberga, rosyjski prezydent nie porzucił swoich ambicji, więc Rosja nasiliła ataki na krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Wskazuje to, że Rosja przygotowuje się do zimowego terroru. „Musimy również podnieść naszą stawkę i zapewnić dalszy przepływ broni i amunicji na Ukrainę. Im silniejsza będzie Ukraina na polu bitwy, tym silniejsza będzie jej pozycja przy stole negocjacyjnym. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby historia się nie powtórzyła, dlatego wszyscy sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO” – powiedział Stoltenberg. Zapewnił, że Sojusz będzie wspierał Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”. „Wasza walka jest naszą walką. Wasze bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem. Wasze wartości są naszymi wartościami. Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne” – powiedział Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO zauważył, że ukraińskie siły zbrojne przekraczają obecnie wszelkie oczekiwania w odpieraniu rosyjskiej agresji, ale Moskwa nie rezygnuje ze swoich ambicji, dlatego konieczne jest wzmocnienie wsparcia dla ukraińskiej armii. „Kiedy w zeszłym roku prezydent Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę na pełną skalę, myślał, że Kijów upadnie w ciągu kilku dni, a Ukraina w ciągu kilku tygodni. Mylił się. Siły zbrojne Ukrainy wielokrotnie przekroczyły oczekiwania” – powiedział Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę, że Ukraińcy odzyskali 50% terytoriów zajętych przez Rosję od lutego ubiegłego roku i zadają ciężkie straty rosyjskim wojskom.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed