Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

Pomimo obfitości mówców podczas 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które zostało otwarte w Nowym Jorku, główna uwaga skupiła się na przemówieniu prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Zełenskiego. W swoim przemówieniu Zełenski przypomniał o zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów, co doprowadziło do kryzysu żywnościowego, szantażu nuklearnego ze strony Moskwy i rosyjskiej agresji w innych krajach. Na koniec Zełenski wezwał „po raz pierwszy we współczesnej historii do zaprzestania agresji na warunkach atakowanego narodu”. W tym celu wezwał państwa do poparcia ukraińskiej „formuły pokojowej”.

Źródło: https://www.president.gov.ua/en/news/sogodni-lyudstvo-maye-diyati-v-povnij-solidarnosti-shob-urya-85705

Autor: Alisa Zełenska

Wołodymyr Zełenski przypomniał, że w 1994 roku Ukraina zrezygnowała z trzeciego co do wielkości arsenału jądrowego. Wtedy, według niego, świat zdecydował, że Rosja powinna stać się „strażnikiem” takiej potęgi. „Ale dalsza historia dowiodła, że to Rosja najbardziej zasługiwała na rozbrojenie nuklearne w latach 90. Rosja zasługuje na rozbrojenie również teraz: terroryści nie mają prawa do posiadania broni jądrowej” – podkreślił Zelenski. „Rosja popycha świat do ostatniej wojny, podczas gdy Ukraina robi wszystko, aby po zakończeniu rosyjskiej agresji nikt na świecie nie odważył się zaatakować żadnego kraju. Zbrodnie wojenne muszą zostać ukarane, deportowani muszą wrócić do domu, okupanci muszą wrócić na swoją ziemię” – ostrzegł prezydent Ukrainy.

Zełenski powiedział również, że od początku agresji na pełną skalę Rosja zablokowała ukraińskie porty morskie na Morzu Czarnym i Azowskim. „Nasze porty nad Dunajem są nadal celem dla jej rakiet i dronów. Rosja próbuje wykorzystać niedobór żywności na rynku światowym jako broń w zamian za uznanie okupacji niektórych – jeśli nie wszystkich – zajętych terytoriów. Rosja wykorzystuje ceny żywności jako broń” – zauważył szef państwa i powiedział, że Ukraina uruchomiła tymczasowy korytarz eksportowy na Morzu Czarnym i pracuje nad zachowaniem szlaków lądowych.

Zełenski zauważył, że kiedy nienawiść staje się bronią przeciwko jednemu narodowi, nigdy się na tym nie kończy. „Co dekadę Rosja rozpoczyna nową wojnę. Część terytoriów Mołdawii i Gruzji pozostaje pod okupacją. Rosja obróciła Syrię w ruinę. A gdyby nie Rosja, broń chemiczna nigdy nie zostałaby użyta w Syrii. Rosja prawie wchłonęła Białoruś” – przypomniał ukraiński szef państwa. Według niego Rosja zagraża Kazachstanowi i krajom bałtyckim.

„A celem obecnej wojny przeciwko Ukrainie jest przekształcenie naszej ziemi, naszych ludzi, naszego życia, naszych zasobów w broń przeciwko wam, przeciwko międzynarodowemu porządkowi opartemu na zasadach” – dodał Zełenski, podkreślając, że jeśli Rosji uda się osiągnąć swój cel przejęcia Ukrainy, wiele miejsc w sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ może stać się pustych. Podsumowując, podkreślił, że podczas gdy Rosja popycha świat w kierunku ostatniej wojny, Ukraina robi wszystko, aby upewnić się, że nikt na świecie nie odważy się zaatakować żadnego kraju po agresji Rosji.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.