Ukraiński atak na siedzibę dowództwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w tymczasowo okupowanym Sewastopolu

22 września, około godziny 12:00, Siły Zbrojne Ukrainy z powodzeniem zaatakowały siedzibę dowództwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w tymczasowo okupowanym Sewastopolu.

Kwatera główna Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu po ukraińskim ataku rakietowym / fot. Halifers – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=137963342

Autor: Alisa Zełenska

Tak zwany gubernator Sewastopola, Michaił Razwożajew, potwierdził atak i ostrzegł o możliwości drugiego ataku. W ciągu pół godziny od ataku w Sewastopolu uruchomiono syreny alarmowe i ogłoszono ewakuację wielu placówek oświatowych i wychowawczych. Atak na siedzibę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej został przeprowadzony przez pociski manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow, podał brytyjski kanał Sky News, powołując się na przedstawiciela ukraińskich sił powietrznych.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, Kyryło Budanow, nie chciał powiedzieć, czy atak został przeprowadzony przy użyciu pocisków zachodniej produkcji: „Tutaj muszę powstrzymać się od odpowiedzi, myślę, że musicie mnie zrozumieć”. Wielka Brytania dostarczyła ukraińskim siłom zbrojnym pociski Storm Shadow w maju, a Francja przekazała ich francuski odpowiednik, SCALP, w lipcu. Wcześniej Sky News poinformowało, że te same pociski zostały użyte w ataku ukraińskiej armii na stocznię w anektowanym Sewastopolu w nocy 13 września.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony początkowo poinformowało, że w wyniku ataku ukraińskich sił zbrojnych na budynek dowództwa Floty Czarnomorskiej zginął jeden żołnierz. Następnie wyjaśniło, że zaginął. Potwierdziło uszkodzenie budynku kwatery głównej i zarzekało się, że jest to miejsce historyczne. Ministerstwo poinformowało również, że rosyjskie systemy obrony powietrznej zestrzeliły pięć rakiet podczas odpierania ataku na Sewastopol. Jednak szef Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy podaje inne liczby. Budanow twierdzi, że zginęło co najmniej dziewięć osób, a 16 zostało rannych. Według niego wśród rannych jest generał pułkownik Aleksander Romańczuk, dowódca sił rosyjskich w sektorze Zaporoża, który jest w ciężkim stanie, oraz generał lejtnant Oleg Cekow, szef sztabu. Szef wywiadu twierdzi, że są to niepełne dane – nie uwzględniają informacji o rannych żołnierzach, którzy nie pracowali w sztabie.

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że ukraińska armia przeprowadziła uderzenie podczas spotkania kierownictwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ukraińscy wojskowi powiedzieli, że operacja o nazwie „Pułapka na kraby” została przeprowadzona przez Siły Powietrzne AFU i Siły Operacji Specjalnych. „Szczegóły operacji będą znane, gdy będzie to możliwe, a jej wynikiem są dziesiątki zabitych i rannych okupantów, w tym najwyższe kierownictwo floty” – powiedział ukraiński sztab generalny.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed