Śmierć wolontariuszy organizacji humanitarnej Road to Relief z Hiszpanii i Kanady w wyniku rosyjskiego ostrzału na Donbasie

W obwodzie donieckim, w pobliżu miasta Czasiw Jar, dwoje wolontariuszy z Hiszpanii i Kanady zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału. Okupanci otworzyli ogień do pojazdu organizacji humanitarnej Road to Relief. Road to Relief to ukraińska organizacja pozarządowa założona w marcu 2022 roku w celu zapewnienia pomocy i wsparcia ludności cywilnej Ukrainy dotkniętej rosyjską inwazją. Jej wolontariusze pracują w obwodach donieckim i chersońskim. W ciągu 18 miesięcy działalności organizacji udało się ewakuować dużą liczbę Ukraińców i dostarczyć ważną pomoc do regionów przyfrontowych.

Emma Igual i Anthony Ihnat / fot. https://www.instagram.com/p/CxDGFcGMmxl/?img_index=1

Autor: Alisa Zełenska

W wyniku bezpośredniego uderzenia samochód przejeżdżający przez Czasiw Jar przewrócił się i zapalił. 32-letnia obywatelka Hiszpanii, Emma Igual, i obywatel Kanady, Anthony Ihnat, zginęli. Dwóch innych wolontariuszy trafiło do szpitala z obrażeniami. Wiadomo, że wolontariusze międzynarodowej organizacji Road2Relief opuścili Słowiańsk około godziny 10:00 w kierunku Bachmutu, aby pomóc ludności na obszarach frontowych. Dwóch kolejnych wolontariuszy zostało przewiezionych do szpitali w Dnieprze. Są to obywatel Niemiec Mavik Ruben i obywatel Szwecji Johan Mathias, którzy doznali poparzeń i ran od odłamków i są leczeni. 20-letni Ruben przyjechał do Ukrainy, by pomagać Ukraińcom kilka miesięcy temu. Mężczyzna powiedział, że 9 września udał się do obwodu donieckiego z grupą wolontariuszy. „Naszą misją była ocena sytuacji w wiosce niedaleko Bachmutu. Dowiedzieć się, czego potrzebują tam cywile i jakiego rodzaju pomocy możemy im udzielić, jeśli będą chcieli się ewakuować” – powiedział. Obecnie 20 procent ciała mężczyzny jest spalone. Ten rosyjski ostrzał po raz kolejny potwierdza, jak bliska jest wojna przeciwko Ukrainie dla wszystkich na świecie.

Organizacja pozarządowa Ukrainian Volunteer Service i platforma pamięci Memorial stworzyły stronę internetową Ukraińscy wolontariusze zabici przez Rosję – https://2022.volunteer.country/killedvolunteers/. Strona zbiera historie aktywistów i wolontariuszy, którzy zginęli podczas inwazji Rosji na pełną skalę. Autorzy chcą przypomnieć światu o zbrodniach popełnionych przez Rosję na terytorium Ukrainy. Każda śmierć to głęboki ból dla całej Ukrainy. Za każdą statystyczną liczbą kryją się prawdziwi ludzie ze swoimi marzeniami i planami, przeszłością i bliskimi, którzy są skazani na straszliwą stratę.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.