Ukraina: nowe „marzenie” na początek roku szkolnego

Pod koniec 2019 roku z inicjatywy nowo wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego uruchomiono projekt „Państwo w smartfonie”. Główną ideą jest pomoc obywatelom w otrzymywaniu usług rządowych drogą elektroniczną, co znacznie upraszcza tradycyjną biurokrację. Zgodnie z planem, projekt miał być w pełni operacyjny w ciągu 3-5 lat.

Fot. UNICEF Ukraine from Kyiv, Ukraine – DSC_8891, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45357001

Autor: Alisa Zełenska

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy zostało utworzone w celu wdrożenia idei ogólnej cyfryzacji kraju. Jednym z pierwszych kroków nowego ministerstwa było uruchomienie portalu usług publicznych Dija na początku 2020 roku. „Dija to strona internetowa i aplikacja mobilna, która umożliwia użytkownikom dostęp do kluczowych dokumentów drogą elektroniczną. Dzięki aplikacji nie trzeba nosić przy sobie papierowych oryginałów: paszportu obywatela Ukrainy, numeru identyfikacyjnego podatnika, paszportu zagranicznego, certyfikatu COVID-19, prawa jazdy i paszportu technicznego samochodu. W aplikacji Dija można również zarejestrować się jako przedsiębiorca, co zajmuje nie więcej niż 15 minut. Możesz też założyć własną firmę, co zajmie nie więcej niż 30 minut. Za pośrednictwem aplikacji można również płacić podatki, oglądać telewizję państwową lub brać udział w sondażach.

Obecnie wszystkie ukraińskie szkoły działają w różnych warunkach, a od wybuchu wojny na pełną skalę 1 września działają w różny sposób. Ale w Dniu Wiedzy, 1 września, prezydent Ukrainy zaprezentował innowacyjną aplikację edukacyjną o nazwie Mrija (marzenie), unikalny projekt cyfrowy, który pomoże uwolnić potencjał i talenty dziecka. Ukraińscy uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mogli skorzystać z pilotażowego projektu tej zimy.

Nowa aplikacja pomoże milionom naszych obywateli tak skutecznie jak Dija. Ukraińscy uczniowie, rodzice, nauczyciele – wszyscy będą mogli korzystać z funkcji Mrija. Aplikacja będzie zawierać bibliotekę treści odpowiednich dla danego dziecka, informacje o programach edukacyjnych, kursach, filmach, zajęciach pozalekcyjnych, konkursach i klubach. Dzięki aplikacji każde dziecko będzie miało własne portfolio edukacyjne, które będzie zawierało informacje o jego osiągnięciach i planach, powiedział Zełenski. „Mrija będzie miała przyjazny dla użytkownika interfejs do śledzenia planu zajęć dziecka i zajęć pozalekcyjnych. Ponadto w aplikacji, podobnie jak w Dija, dziecko może mieć identyfikator – unikalny cyfrowy dokument dziecka dla większej ochrony i możliwości. Mrija pomoże rodzicom dowiedzieć się, czy ich dziecko jest bezpieczne podczas nalotów. Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji po tym, jak nauczyciel zabierze dzieci do schronu, dodała głowa państwa. Aplikacja pozwoli również rodzicom otrzymywać informacje zwrotne od nauczyciela. Ponadto dzięki programowi Mrija nauczyciele będą mogli korzystać nie tylko ze standardowych materiałów do przygotowania lekcji, ale także ze specjalnych kursów. Może to uczynić naukę bardziej interesującą.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed