Co dalej z porozumieniem zbożowym?

29 października Federacja Rosyjska oświadczyła, że kończy udział w porozumieniu zbożowym podpisanym przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ pod koniec sierpnia w Stambule. Przewiduje ono odblokowanie ukraińskich portów i możliwość eksportu ukraińskiego zboża. Pod względem formalnym, Ukraina podpisała oddzielną umowę z Turcją oraz ONZ, mając wobec nich zobowiązania. Rosja podpisała zaś analogiczne porozumienie z Turcją i ONZ. Powodem zerwania umowy zbożowej jest rzekomy atak na okręty Floty Czarnomorskiej ze strony Ukrainy 29 października nad ranem.

Spotkanie prezydenta Zełenskiego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem we Lwowie w sierpniu 2022 r. w sprawie porozumienia zbożowego / fot. President.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=121943719

Autor: Alisa Zełenska

W sobotę rano rosyjskie władze poinformowały, że Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały okręty floty czarnomorskiej w Sewastopolu przy użyciu dronów bojowych. Rosja twierdzi, że atak został odparty, a jedynie trałowiec morski „Iwan Gołubiec”doznał niewielkich uszkodzeń. Ministerstwo Obrony Rosji już wtedy oświadczyło, że przygotowania do ataku były prowadzone „pod kierunkiem brytyjskich specjalistów, przebywających w mieście Oczaków w obwodzie mikołajowskim Ukrainy”. Władze Rosji oskarżyły tych samych ” brytyjskich specjalistów” o zorganizowanie sabotażu i uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Londyn nazwał te twierdzenia kłamstwem.

Prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie weźmie udział w szczycie państw „Wielkiej dwudziestki” (G20), który rozpocznie się na Bali 15 listopada i będzie próbował naciskać na społeczność międzynarodową, korzystając z ewentualnego przedłużenia umowy o odblokowaniu ukraińskich portów. Szef Biura Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, oskarżył Rosję o szantaż. „Prymitywność rosyjskiego szantażu we wszystkim. Szantaż nuklearny, energia, żywność… fikcje o „brudnej bombie”, z których śmieje się cały świat. Fikcyjne ataki terrorystyczne na własne obiekty… wszystko jest zbyt proste i przewidywalne. To agonia przestępców, którzy nie mogą zrozumieć, że infantylnymi wymogami nic nie osiągną. I że ich czas dobiega końca” – napisał na swoim kanale telegramowym Jermak,

Biały Dom zareagował na zakończenie przez Rosję porozumienia zbożowego, oskarżając Rosję o próbę wykorzystania rozpoczętej przez nią wojny jako pretekstu do zamiany „żywności na broń”. Realizacja inicjatywy bezpiecznego transportu zboża i produktów rolnych przez ukraińskie porty ma charakter wyłącznie humanitarny. Ukraina zaś – jako strona porozumienia – nie naruszyła żadnego z jej punktów. To terroryści kontynuują swoją brudną sprawę.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed