Wołodymyr Zełenski najbardziej wpływową osobą w 2022 roku według czytelników amerykańskiego magazynu „Time”

Prawdziwy podziw świata budzi zaciekłość ruchu oporu narodu ukraińskiego, bohaterstwo ukraińskiej armii i siła Wołodymyra Zełenskiego. W tej chwili prezydent Ukrainy odgrywa swoją najważniejszą rolę w życiu. Właśnie stał się najbardziej wpływową osobą w 2022 roku według czytelników amerykańskiego magazynu „Time”.

Wołodymyr Zełenski / fot. President Of Ukraine from Україна – Responsibility for war crimes of the Russian military is inevitable – address by the President of Ukraine., PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116104941

Autor: Alisa Zełenska

Zełenski zdobył ponad 3,3 miliona głosów i zajął pierwsze miejsce z wynikiem 5% wszystkich głosów. Na drugim miejscu znalazł się prezes Tesli i SpaceX Elon Musk z wielkością 3,5% głosów. W grudniu ubiegłego roku to właśnie Musk został mianowany „człowiekiem roku 2021” przez magazyn „Time”. Trzecie miejsce w tegorocznym głosowaniu zajął premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson z rezultatem 3,4% głosów.

Przypomnijmy, że przed wyborem na głowę państwa, Zełenski nie miał żadnego doświadczenia w polityce poza rolą prezydenta w serialu komediowym „Sługa narodu”. Po emisji serialu, pod koniec 2016, rozpoczęły się dywagacje na temat, czy Zełenski może spróbować powalczyć o urząd prezydenta Ukrainy. W 2017 roku prawnik „Studia 95” Iwan Bakanow zarejestrował partię polityczną o tej samej nazwie. Zgodnie z wynikami wspólnego badania trzech ośrodków badawczych-KMIS, SOCJS i Centrum Razumkowa, we wrześniu 2018 roku Zełenski miał trzeci wynik (6,7% głosów) w sondażu prezydenckim. W wywiadzie udzielonym w grudniu 2018 Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jako prezydent będzie próbował zakończyć trwającą wojnę na Donbasie w drodze negocjacji z Rosją.

W noc sylwestrową – tuż po północy 1 stycznia 2019 roku – kanał telewizyjny 1+1 zamiast transmitować noworoczne wystąpienie ówcześnie urzędującego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki pokazał Zełenskiego, który ogłosił, że będzie kandydować na prezydenta. Powszechnie znany aktor szybko znalazł się na czele wyścigu wyborczego. Już pod koniec stycznia wiele sondażowni wskazało na 21 procentowe poparcie dla Zełenskiego, który tym samym wyprzedził wtedy swoich najgroźniejszych rywali Petra Poroszenkę i Julię Tymoszenko o ponad pięć punktów procentowych. A na początku lutego 2019 roku na aktora zagłosowałoby 5-7% respondentów więcej niż jeszcze dwa tygodnie wcześniej.

Politolodzy tłumaczyli taką popularność Zełenskiego niestandardową formą kampanii wyborczej. „Komanda Ze” relacjonowała wyścig o fotel prezydencki w formie internetowych nagrań, korzystając przy tym z potęgi mediów społecznościowych. W wyniku głosowania Zełenski został wybrany na szóstego prezydentem niepodległej Ukrainy. Inauguracja Zełenskiego odbyła się 20 maja 2019 roku – równo trzy lata temu. Trzy lata po tej dacie tak prezydent, jak i sama Ukraina są już inni niż byli przed 24 lutego 2022 roku. W dniu ataku Rosji na Ukrainę Zełenski poinformował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Federacją Rosyjską. Pomimo faktu, że Biały Dom zaoferował Zełenskiemu pomoc w ewakuacji z atakowanego Kijowa, prezydent Ukrainy odmówił, udowadniając tym samym, że normalny facet z przemysłowego Krzywego Rogu nie opuści swojego kraju w najtrudniejszym okresie. Już 86. dzień Wołodymyr Zełenski pokazuje światu, że Ukraińcy są dziś najodważniejszym narodem, który budzi podziw na całym globie.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed