Rosyjski terroryzm rakietowy trwa

Rosyjski terroryzm rakietowy trwa. Rankiem 15 lutego rosyjscy agresorzy ponownie zaatakowali broniący się kraj. Doszło do kolejnego zmasowanego ataku, przed którym Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosiły alarm w związku z groźbą wystrzelenia pocisków manewrujących z bombowców strategicznych Tu-95MS.

Budynek mieszkalny w Nju-Jorku po rosyjskim nalocie / fot. Dsns.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145366155

Autor: Alisa Zełenska

Aktywność lotnictwa taktycznego miała miejsce również na północnym wschodzie. Pociski przelatywały nad krajem, zmieniając kurs i manewrując. Obrona powietrzna Sił Powietrznych i Sił Obronnych zniszczyła 13 z 26 pocisków.

Niektóre z pocisków zmierzały w kierunku Kijowa. Inna grupa pocisków przeleciała na zachód przez obwód winnicki, a z obwodu żytomierskiego skierowała się w stronę Kijowa. Obrona powietrzna działała w pobliżu stolicy, a na przedmieściach słychać było eksplozje. Później Siły Powietrzne poinformowały o atakach na Kijów pociskami balistycznymi, a w stolicy słychać było głośne eksplozje w różnych dzielnicach. Administracja wojskowa miasta poinformowała, że wszystkie pociski wystrzelone na stolicę zostały zestrzelone, bez ofiar i uszkodzeń. W obwodzie kijowskim fragmenty pocisków spadły na dwa osiedla. Uszkodzone zostały prywatne domy, budynki gospodarcze i samochody.

Według burmistrza Buczy, Anatolija Fedoruka, w wyniku zniszczenia rosyjskiego pocisku we wsi Buda-Babieniecka w gminie Bucza powstało ogromne zapadlisko.

15 lutego funkcjonariusze organów ścigania wszczęli śledztwo w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych (art. 438 ust. 1 kodeksu karnego Ukrainy) w związku z atakiem rakietowym armii rosyjskiej na obwód dniepropetrowski, poinformowała prokuratura obwodowa. Uszkodzony został obiekt infrastruktury cywilnej.

Eksplozje słychać było również we Lwowie. Burmistrz miasta Andrij Sadowy poinformował o trafieniu. Wstępnie fala uderzeniowa rozbiła okna w kilku budynkach. Później Sadovyi wyjaśnił, że trafiony został obiekt infrastrukturalny, a w kierunku regionu leciało ponad dziesięć pocisków.

Kilka pocisków manewrowało w pobliżu Tarnopola i Iwano-Frankiwska, poinformowały Siły Powietrzne. W obwodzie frankiwskim doszło do uszkodzeń po zestrzeleniu pocisku rakietowego. Eksplozje i trafienia odnotowano również w obwodzie połtawskim.Na początku nocy rakieta uderzyła w magazyn w dzielnicy Myrhorod. Spowodowało to pożar na powierzchni 100 m², powiedział Philip Pronin, szef obwodowej administracji. Nie było ofiar ani rannych.

Po południu 15 lutego rosyjskie miasto Biełgorod padło ofiarą ataku rakietowego. Według gubernatora regionu, Wiaczesława Gładkowa, zginęło co najmniej sześć osób, a 18 zostało rannych. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, 14 rakiet zostało przechwyconych nad regionem, a ich fragmenty spadły na miasto.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed