Dziesięć lat od ukraińskiej Rewolucji Godności

21 listopada to w Ukrainie Dzień Godności i Wolności. Jedno z najważniejszych świąt państwowych zostało ustanowione na cześć dwóch rewolucji – Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku i Rewolucji Godności w 2013 roku. W tym roku Ukraińcy obchodzą dziesiątą rocznicę Rewolucji Godności. Na przełomie 2013 i 2014 na kijowskim Majdanie Ukraińcy walczyli o swoją przyszłość w Unii Europejskiej ogniem i krwią.

Główna scena Euromajdanu w Kijowie / fot. Amakuha – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31282961

Autor: Alisa Zełenska

21 listopada 2013 r., po tym jak rząd Mykoły Azarowa ogłosił, że Ukraina nie podpisze umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, w Kijowie rozpoczęły się pierwsze protesty. Późnym wieczorem dziennikarze, działacze obywatelscy i politycy opozycji zebrali się na Majdanie Niepodległości. Protesty przebiegały spokojnie do 30 listopada, kiedy to kilkuset aktywistów, głównie studentów, którzy pozostali na Majdanie, zostało brutalnie pobitych i rozpędzonych przez milicję w nocy.

1 grudnia setki tysięcy ludzi z całej Ukrainy zebrało się w centrum Kijowa, oburzonych brutalnością policji, korupcją i uzurpacją władzy. Z historycznego punktu widzenia ważne jest, aby zrozumieć, że początek protestu nie miał nic wspólnego z osobą Wiktora Janukowycza. Nie był to protest „przeciwko” niemu. Był to protest „za” – za podpisaniem umowy z Unią Europejską. Potwierdzają to hasła, z którymi ludzie wyszli na pierwsze protesty, ale Majdan ewoluował bardzo szybko.  Rozpoczął się ciągły wiec, który stał się znany jako Euromajdan i przekształcił się w Rewolucję Godności.

Trzy miesiące konfrontacji zakończyły się krwawą masakrą w dniach 18-20 lutego 2014 roku. Następnie w centrum Kijowa siły specjalne jednostki milicji Berkut, inni funkcjonariusze organów ścigania i tituszki zabili około pięćdziesięciu protestujących. W sumie liczba ofiar osiągnęła około 100, w tym funkcjonariuszy organów ścigania.

„Niebiańska sotnia” to zbiorowa nazwa w Ukrainie dla zmarłych protestujących, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w ideę i działania Euromajdanu. Był to początek Euromajdanu, który przerodził się w krwawe starcia między demonstrantami a funkcjonariuszami organów ścigania i zakończył się ucieczką byłego prezydenta Wiktora Janukowycza z kraju. Ukraińcy pokazali wtedy światu, że są gotowi bronić europejskich wartości i wolności. W ciągu 10 lat w Ukrainie wszczęto 82 sprawy karne związane z wydarzeniami Rewolucji Godności. Do 21 listopada 2023 r. w sprawach dotyczących Majdanu wydano 40 wyroków, a 49 osób zostało skazanych.

Podczas gdy około połowa Ukraińców chciała dołączyć do UE podczas Rewolucji Godności, prawie 90% chce być częścią Unii Europejskiej podczas wojny na pełną skalę. Ponad 20 krajów poparło Rewolucję Godności – kampanie odbyły się w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Australii, Belgii, Gruzji, Estonii, Litwie, Norwegii, Szwecji, Czechach i innych krajach. Euromajdan był największą proeuropejską demonstracją w historii UE i najdłuższym wiecem w historii, trwającym 92 dni.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed