Pod koniec 2023 roku Ukraińcy zdali sobie sprawę, że nie będzie szybkiego zwycięstwa nad Rosją. Zachowamy naszą niepodległość tylko dzięki krwi, ciężkiej pracy, łzom i potowi. Pomimo naszych rzeczywistych sukcesów i zwycięstw, a także przejścia gospodarki na ścieżkę wzrostu, to sytuacja moralna i psychologiczna okazała się naszym najsłabszym ogniwem. Zmęczenie długą wojną, straty, skandale korupcyjne i czasami nieprzemyślana mobilizacja stworzyły podatny grunt dla rosyjskiej propagandy. Z powodu mgły wojny i ciągłej negatywnej presji, morale i samoocena ludzi stały się gorsze niż w zeszłym roku, kiedy byliśmy w znacznie trudniejszych warunkach.

Autor: Alisa Zełenska
Pomimo ogromnych strat w ludziach i potencjale produkcyjnym kraju, pomimo ataków wroga na system państwowy i instytucje rządowe, gospodarka kraju nadal funkcjonuje jako integralny system, a rząd zachowuje pełną władzę i wszystkie możliwości podejmowania i wdrażania decyzji politycznych. Pod względem wojskowym rok 2023 był dla Ukrainy dość udany, pomimo ograniczonych sukcesów w kontrofensywie. Nie straciliśmy znaczącego terytorium, ale zadaliśmy wrogowi ogromne straty w sile ludzkiej i sprzęcie.
Ukraina rozszerzyła swoje możliwości prowadzenia wojny, systematycznie atakując terytorium Federacji Rosyjskiej i zwiększając produkcję dronów, broni i amunicji. Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia. Ofensywa ukraińskich sił zbrojnych, która rozpoczęła się w czerwcu na froncie południowym, napotkała na potężną rosyjską obronę. Sukces został również utrudniony przez ogromną katastrofę spowodowaną przez rosyjską armię, a mianowicie wysadzenie zapory wodnej w Nowej Kachowce. Według ekspertów, zbrodnia ta została popełniona przez rosyjskie wojsko w celu powstrzymania natarcia wojsk ukraińskich. Biorąc pod uwagę wiele czynników, późną jesienią głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny został zmuszony do stwierdzenia, że kraj przeszedł do etapy „wojny pozycyjnej”.
W ciągu roku saperzy Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych wykryli i zniszczyli 150 297 ładunków wybuchowych, w tym 982 bomby lotnicze. Większość prac wykonano w obwodzie charkowskim. Zespoły rozminowywania Gwardii Narodowej rozbroiły kolejne 11 000 ładunków wybuchowych. W tym celu sprawdzono 591 km dróg i linii energetycznych. To prawie taka sama odległość jak między Kijowem a miastem Izjum.
Do lipca 2023 r. przez korytarz zbożowy przepłynęło 389 statków ze zbożem. Przetransportowały one ponad 16,6 mln ton produktów – kukurydzy, słonecznika, pszenicy i oleju. 17 lipca Rosja wycofała się z umowy zbożowej i rozpoczęła ostrzał ukraińskich portów i terminali zbożowych. 10 sierpnia Ukraina uruchomiła nowy tymczasowy „korytarz zbożowy”: został on ustanowiony wzdłuż wybrzeża morskiego przez wody terytorialne Rumunii i Bułgarii, a przepłynęły nim 302 statki. W ciągu czterech miesięcy wyeksportowały one 10 milionów ton produktów – zboża, wyrobów stalowych i rudy żelaza. Wszystko to dzięki sukcesom militarnym Ukrainy na Morzu Czarnym. 989 wyzwolonych żołnierzy – to łączna liczba podana przez Wywiad Obronny Ukrainy i Centralę Koordynacji Postępowania z Jeńcami Wojennymi. Wśród tych żołnierzy byli ciężko ranni, obrońcy Mariupola, Bachmutu i wyspy Żmiiny. W ciągu roku oficjalnie przeprowadzono 13 wymian.
Pomimo wzlotów i upadków, każdy Ukrainiec kończy rok z wiarą, że przyszłość przyniesie nam zwycięstwo i sprawiedliwy pokój. Będziemy niezłomnie dążyć do członkostwa w Unii Europejskiej. Odbudujemy nasz kraj. Wzmocnimy naszą armię, obronimy naszą ziemię i zapewnimy wszelką możliwą pomoc Siłom Bezpieczeństwa i Obrony.
Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie