Wizyta Jensa Stoltenberga w Kijowie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. W czwartek rano Stoltenberg został zauważony na Placu Mychajłowskim w centrum ukraińskiej stolicy. Wizyta Jensa Stoltenberga, pierwsza od czasu wojny na pełną skalę, może być interpretowana jako znak, że Sojusz jest gotowy do rozpoczęcia nowego rozdziału w stosunkach z Ukrainą – rozdziału ambitnych decyzji. Obrona Ukrainy była głównym tematem wczorajszych rozmów z szefem NATO w Kijowie. Obrona całego porządku międzynarodowego opartego na zasadach.

Jens Stoltenberg / fot. Office of the President of the United States – https://twitter.com/POTUS/status/1532497886847684610, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118828571

Autor: Alisa Zełenska

Wszystkie państwa członkowskie NATO zgadzają się, że Ukraina powinna zostać członkiem Sojuszu. Oświadczył to sekretarz generalny Jens Stoltenberg po wizycie w Ukrainie. „NATO stoi z Ukrainą. Staliśmy z wami po nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku. Stoimy z wami w heroicznej walce z rosyjskimi najeźdźcami i w obronie waszego kraju. Będziemy stać z wami jutro, gdy będziecie odbudowywać i pracować na rzecz jasnej przyszłości dla narodu ukraińskiego” – powiedział Stoltenberg.

Jens Stoltenberg powiedział też, że prezydent Wołodymyr Zełenski przyjął zaproszenie i weźmie udział w szczycie NATO w Wilnie w dniach 11-12 lipca. Według niego, szczyt w Wilnie będzie ważny z wielu powodów. Stoltenberg oczekuje, że sojusznicy potwierdzą swoje wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie trzeba. I zapowiedzą, że nadal będą udzielać wsparcia militarnego, które pozwoli Ukrainie zwyciężyć. Oczekuje też, że na szczycie, z udziałem prezydenta Zełenskiego, sojusznicy uzgodnią dalsze wzmocnienie pakietu NATO dla Ukrainy o jeszcze większe wsparcie. W swoim wystąpieniu Zełenski wezwał do wczesnego przystąpienia Ukrainy do NATO: „Teraz, gdy większość ludzi w krajach NATO i większość Ukraińców popiera przystąpienie naszego kraju do sojuszu, nadszedł czas, aby podjąć odpowiednią decyzję.” Poprosił również Stoltenberga o pomoc dla Kijowa w „przezwyciężeniu niechęci” niektórych krajów członkowskich do dostarczenia Kijowowi pewnych rodzajów broni, a mianowicie „nowoczesnego lotnictwa, artylerii, pojazdów opancerzonych”.

Sekretarz generalny odwiedził też Buczę w obwodzie kijowskim, miasto które zostało wyzwolone spod rosyjskiej okupacji mniej więcej rok temu. Sekretarz generalny Sojuszu powiedział, że był „głęboko poruszony” tym, co zobaczył w Buczy. Burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk zamieścił na Telegramie informację, że wręczył Stoltenbergowi pamiątkową monetę z symbolami Buczy wykonaną z rosyjskich pocisków.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.