USA w przeddzień wyborów a dozbrajanie Ukrainy

W przeddzień wyborów do Kongresu w USA Joe Biden jest coraz bardziej krytykowany za powolne dozbrajanie Ukrainy. Wygląda na to, że Jake Sullivan odwiedził Kijów, aby wzmocnić pozycję Demokratów i nie przybył do stolicy Ukrainy z pustymi rękami. Wieczorem 4 listopada Waszyngton ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów.

Joe Biden ze swoimi najbliższymi współpracownikami / fot. The White House – https://twitter.com/WhiteHouse/status/1428067939132002307, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108887880

Autor: Alisa Zełenska

Pakiet obejmuje systemy obrony przeciwlotniczej Hawk, odnowione czołgi T-72, 250 transporterów opancerzonych m1117, 40 łodzi pancernych, a także 1100 dronów Phoenix Ghost. Jednocześnie przekazanie czołgów było wspólną decyzją USA, Holandii i Czech, powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Pierwsze 26 odrestaurowanych i zmodernizowanych czołgów Ukraina otrzyma już w przyszłym miesiącu.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podczas wizyty w Kijowie poinformował, że poparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy pozostanie „niezachwiane i niezmienne” nawet po wyborach do Kongresu, które odbędą się w najbliższy wtorek. Sullivan zapewnił, że poparcie dla Ukrainy płynie z obu najważniejszych amerykańskich partii, bo Kreml rozumie tylko siłę. Powiedział też, że amerykańscy dowódcy są zawsze w ścisłym związku z ukraińskim przywództwem wojskowym. W szczególności świadczą o tym raporty o sytuacji na pierwszej linii frontu. Sullivan wyjaśnił, że podczas spotkania ze stroną ukraińską dyskutowano o tym, czego dokładnie Ukraina potrzebuje do dokończenia procesu deokupacji jej ziem, a także o wszystkich aspektach dalszego wsparcia.

Poruszono również temat rozmów między Rosją a Ukrainą. Sullivan powiedział podczas briefingu, że jeśli rozmowy z Rosją się odbędą, to powinny one spełniać żądania Ukrainy, choć jak dotąd Rosja stawia niedopuszczalne warunki do dialogu. Strona rosyjska prosi o negocjacje, ale nalega, aby kraj-agresor zachował terytoria, które zaanektował. Na takie warunki Ukraina się nie zgadza i zgodzić nie może.

Z kolei podczas konferencji prasowej szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że państwo ukraińskie sformułowało już swoją wizję zwycięstwa w wojnie i poinformowało o nim swoich partnerów. W tym uzgodniono go ze Stanami Zjednoczonymi. Według Jermaka plan ten jest niezachwiany i obejmuje deokupację wszystkich terytoriów Ukrainy, w tym Krymu i Donbasu, zapewnienie płatności reparacji przez Rosję i zapewnienie gwarancji, że agresor nie zaatakuje ponownie. Według urzędnika wizja ta zbiega się z tym, jak wyobrażają sobie zwycięstwo Wielka Brytania, Niemcy i Francja, które są gotowe wspierać Ukrainę do zakończenia wojny.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed