Ukraina podpisała umowę z Wielką Brytanią w zakresie bezpieczeństwa

Wizyta brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka w Ukrainie w piątek, 12 stycznia, przyniosła podpisanie 10-letniej umowy o bezpieczeństwie pomiędzy Ukrainą a Zjednoczonym Królestwem.

Spotkanie prezydenta Zełenskiego z premierem Rishim Sunakiem w Kijowie, gdzie podpisali porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa / fot. rbc.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=143882702

Autor: Alisa Zełenska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali dwustronną umowę o bezpieczeństwie, która będzie obowiązywać przez 10 lat. Umowa opiera się ona na wspólnej deklaracji podpisanej podczas szczytu NATO w Wilnie między Ukrainą, państwami G7 i innymi krajami. Dzięki tej umowie Ukraina i Wielka Brytania pogłębią swoją współpracę i partnerstwo. W lipcu ubiegłego roku, kiedy Ukrainie nie zaoferowano zaproszenia do NATO na szczycie w Wilnie, stało się jasne, że państwo ukraińskie musi szukać innych gwarancji, ponieważ istniało ryzyko, że Ukraina zostanie z niczym. Kompromisem była wspólna deklaracja G7 w sprawie dalszego wsparcia dla Kijowa, która utorowała drogę dla „dwustronnych zobowiązań i ustaleń w zakresie bezpieczeństwa”.

Zełenski zauważył, że wspólnym zadaniem Ukrainy i Wielkiej Brytanii jest najpierw powstrzymanie rosyjskiej agresji i wzmocnienie Ukrainy, a następnie wspólne zapewnienie, że atak na Ukrainę nigdy się nie powtórzy. Szef państwa zauważył, że Ukraina i Wielka Brytania osiągnęły najwyższy i najbardziej znaczący poziom stosunków między dwoma krajami w historii.

Jak wiadomo, Wielka Brytania jest drugim największym darczyńcą pomocy wojskowej dla Ukrainy po Stanach Zjednoczonych, zapewniając łącznie 4,6 miliarda funtów na potrzeby Kijowa w 2022 i 2023 roku. Przynajmniej w tym roku pomoc ta nie zmniejszy się. Kluczowe zobowiązania Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa wobec Ukrainy obejmują kompleksową pomoc w ochronie i przywróceniu integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach, w tym na morzu terytorialnym i w wyłącznej strefie ekonomicznej (morskiej), odbudowę gospodarki narodowej i ochronę jej obywateli. Ponadto zapobieganie i aktywne odstraszanie oraz przeciwdziałanie wszelkim eskalacjom militarnym lub nowej agresji ze strony Rosji oraz wspieranie przyszłej integracji Ukrainy z instytucjami euroatlantyckimi, w szczególności poprzez wspieranie ukraińskich planów reform i zgodności z NATO.

13 stycznia do Kijowa przybył za to francuski minister spraw zagranicznych Stephane Sejourne. Séjourne przybył do Ukrainy, aby „kontynuować francuskie wysiłki dyplomatyczne i potwierdzić zaangażowanie Francji na rzecz jej sojuszników i ludności cywilnej”.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.