Rok po deokupacji Chersonia

Rok temu wojska ukraińskie wkroczyły do Chersonia. Jest to jedyne centrum regionalne Ukrainy, które udało się zdobyć armii rosyjskiej na początku inwazji na pełną skalę. Miasto było okupowane przez osiem miesięcy. W listopadzie ubiegłego roku ukraińskie Siły Zbrojne wyzwoliły prawobrzeżną część obwodu chersońskiego, w tym centrum regionalne, od rosyjskich okupantów. Następnie Rosjanie rozpoczęli systematyczny ostrzał Chersonia i innych wyzwolonych miejscowości w regionie.

Wojska ukraińskie po wkroczeniu do Chersonia w listopadzie 2022 r. / fot. President Of Ukraine from Україна – President of Ukraine presented state awards to the Ukrainian servicemen who liberated the Kherson region., CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=125519411

Autor: Alisa Zełenska

W tym roku Rosja zabiła tam 405 osób, w tym dziesięcioro dzieci. Ogłosił to szef Obwodowej Administracji, Ołeksandr Prokudin. Kolejne 1 705 osób, w tym 72 dzieci, zostało rannych. W tym roku, od czasu deokupacji, funkcjonariusze organów ścigania odnotowali ponad 18 000 przestępstw przeciwko pokojowi, bezpieczeństwu i prawu międzynarodowemu. Trzy osoby zostały skazane w tych sprawach, a 62 inne zostały powiadomione o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Odnotowano ponad 1500 przypadków uprowadzeń Ukraińców, z których co najmniej 853 jest nadal przetrzymywanych przez Rosjan.

Dziś rosyjskie wojsko przeprowadziło zmasowany ostrzał centralnej części Chersonia, zabijając dwie osoby, a okupanci zaatakowali również lokalny szpital. Samochód przewożący mężczyznę, kobietę i dwumiesięczne dziecko został trafiony pociskiem. 64-letni kierowca odniósł obrażenia zagrażające życiu. 36-letnia kobieta doznała urazowej amputacji nóg, a lekarze walczą o jej życie. Dziecko trafiło do szpitala z obrażeniami spowodowanymi wybuchem miny. Ołeksandr Prokudin powiedział, że w samochodzie znajdowała się rodzina wracająca z badania lekarskiego. Rosjanie uderzyli w samochód artylerią, a chwilę później samochód stanął w płomieniach. Według niego, dwumiesięczna dziewczynka odniosła umiarkowane obrażenia. Lekarze walczą teraz o życie matki i dziecka. Zmarły mężczyzna był 64-letnim dziadkiem dziecka.

Rosyjskie wojska niemal codziennie ostrzeliwują nieokupowaną część obwodu chersońskiego, w tym centrum regionu. Pomimo dowodów, Moskwa wciąź zaprzecza celowaniu w ludność cywilną od początku inwazji na pełną skalę.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.