Rosja: pokaz antysemityzmu w Dagestanie

Podczas gdy trwa gorąca faza izraelskiej operacji wojskowej przeciwko Hamasowi, miasto Machaczkała w muzułmańskim Dagestanie demonstruje przykład rosyjskiego antysemityzmu. Islamizm został przejęty przez rosyjską propagandę, a do mieszanki dodano nazizm. I to jest to, co ogólnie charakteryzuje dzisiejszą Rosję Putina. Odrzucenie innych narodów, pragnienie wojny z innymi.

Lotnisko w Machaczkale / fot. Шамиль Магомедов – https://www.flickr.com/photos/143381734@N02/28824014082/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50646864

Autor: Alisa Zełenska

W niedzielę wieczorem, 29 października, do 1500 rozzłoszczonych miejscowych Dagestańczyków, niektórych z palestyńskimi flagami, zajęło lotnisko w Machaczkale w poszukiwaniu Żydów, którzy rzekomo przybyli z Izraela. Protestujący zaczęli gromadzić się na lotnisku w Machaczkale około godziny 19:00 (czasu moskiewskiego), zakładając, że „uchodźcy z Izraela” przylecą lotem Red Wings z Tel Awiwu (jest to regularny lot, obsługiwany kilka razy w tygodniu). Protestujący przedarli się przez ogrodzenie i weszli na pas startowy oraz do budynku lotniska. Nie chcą, aby Żydzi i obywatele Izraela przybywali na terytorium republiki. Dagestańczycy zaczęli sprawdzać paszporty osób opuszczających lotnisko samochodem, a następnie wdarli się do terminalu i przeszukiwali go w poszukiwaniu Żydów. Lotnisko zostało sparaliżowane, a samoloty, które miały wylądować, zostały przekierowane na inne lotniska. Pasażerowie lotu z Dubaju, który zdołał wylądować w Machaczkale, powiedzieli, że rozwścieczony tłum trzymał ich poza samolotem przez pięć godzin po przylocie. Według Rosaviatsia, siły bezpieczeństwa zdołały oczyścić lotnisko z protestujących dopiero o 22:20. Jednocześnie praca lotniska nadal nie została przywrócona, jego otwarcie planowane jest na 31 października o godzinie 03:00 czasu moskiewskiego. „Aerofłot tymczasowo odłożył loty do Groznego, inne linie lotnicze odkładają loty.

Szef Dagestanu zrzucił odpowiedzialność za organizację zamieszek na lotnisku w Machaczkale na „wrogów”. „Nie jest już tajemnicą, że próby destabilizacji sytuacji w Dagestanie i tworzenia tła protestów, w tym z wykorzystaniem zakazanych technik związanych z podsycaniem niezgody międzyetnicznej, problemów międzykonfesyjnych, są prowadzone przez naszych wrogów” – powiedział Melikow. Powiedział, że kanał „Utro Dagestan”, na którym pojawiły się między innymi reportaże o „uchodźcach z Izraela”, jest zarządzany z terytorium Ukrainy przez „zdrajców i banderowców”. „Poranek Dagestanu” został uruchomiony przez byłego deputowanego do Dumy Państwowej Ilję Ponomarewa. Jednak, według Ponomarewa, od ponad roku nie ma on nic wspólnego z kanałem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział po nagraniu wideo przedstawiającym antysemitów szturmujących lotnisko w Machaczkale, że rosyjski antysemityzm i nienawiść do innych narodów są systemowe i głęboko zakorzenione. „To nie jest odosobniony incydent w Machaczkale – to część rosyjskiej kultury nienawiści do innych narodów, promowanej przez państwową telewizję, ekspertów i władze.W ciągu ostatniego roku rosyjski minister spraw zagranicznych wygłosił szereg antysemickich uwag. Prezydent Rosji również używał antysemickich obelg. Dla rosyjskich propagandystów w oficjalnej telewizji retoryka nienawiści jest na porządku dziennym. Nawet obecna eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie wywołała antysemickie wypowiedzi rosyjskich ideologów. Rosyjski antysemityzm i nienawiść do innych narodów są systemowe i głęboko zakorzenione. Nienawiść jest tym, co napędza agresję i terror. Musimy współpracować, aby stawić czoła nienawiści”.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu wydało wspólne oświadczenie z izraelskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, podkreślając, że Izrael bardzo poważnie traktuje próby wyrządzenia krzywdy obywatelom Izraela i Żydom w dowolnym miejscu.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.