Ofensywa dyplomatyczna Wołodymyra Zełenskiego w państwach europejskich

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że po wizycie we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii wraca do Kijowa usatysfakcjonowany. „Trzy długie dni, a nasi żołnierze i nasze państwo stają się silniejsze. Jestem pewien, że znacznie silniejsze. Wracamy do domu z nowymi pakietami obronnymi: więcej nowej, potężniejszej broni dla frontów, więcej ochrony dla naszych ludzi. Więcej wsparcia politycznego” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski / fot. UK Prime Minister – https://www.flickr.com/photos/49707497@N06/52900133880/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=131974895

Autor: Alisa Zełenska

Pierwszym celem podróży ukraińskiego przywódcy były Włochy. Delegacja wysokiego szczebla dotarła tam po południu 13 maja. Szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni odwiedziła Kijów trzy miesiące temu i na tle silnych prorosyjskich nastrojów we włoskiej polityce zmuszona jest stale udowadniać swoje osobiste poparcie i zaangażowanie w sprawy Ukrainy. O ile głównym tematem rozmów z włoskim rządem było uzbrojenie, o tyle podczas wizyty w Stolicy Apostolskiej Zełenski poruszył kwestie humanitarne. Ten aspekt został omówiony przez prezydenta Ukrainy i papieża Franciszka podczas osobistego spotkania. Poruszono także kwestię powrotu ukraińskich dzieci, które zostały przymusowo wywiezione do Rosji. Ukraiński prezydent określił rozmowę z przywódcą kościoła katolickiego jako tę, która „może wpłynąć na historię, może naprawdę pomóc powstrzymać zło agresji”.

Następnie prezydent walczącego państwa udał się do Niemiec.  Niemiecki rząd jest obecnie jednym z liderów pod względem ilości dostarczanej broni, sprzętu pomocniczego i pomocy finansowej. Tuż przed wizytą, Niemcy ogłosiły rekordowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 2,7 mld euro dla ukraińskich sił zbrojnych, w tym dziesiątki pojazdów opancerzonych i nowoczesnych systemów obrony powietrznej IRIS-T wraz z ich pociskami. W Berlinie Zełenski powiedział, że Ukraina pracuje nad stworzeniem „koalicji myśliwców”, co jest jednym z celów jego wizyt w europejskich stolicach.

Wieczorem 14 maja ukraiński prezydent przybył samolotem do stolicy Francji, Paryża, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem. W najbliższych tygodniach Francja dostarczy Ukrainie „dziesiątki” pojazdów opancerzonych i „lekkich” czołgów, w tym AMX-10RC. Przeprowadzi również szkolenia dla ukraińskiego wojska. Stwierdzono to we wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu prezydentów Zełenskiego i Macrona.

Ostatnim punktem jest spotkanie z brytyjskim premierem Rishi Sunakiem. Należy zauważyć, że Londyn ogłosił znaczący „prezent” dla ukraińskiej kontrofensywy na kilka dni przed wizytą. Była to najbardziej dalekosiężna zachodnia broń, jaką do tej pory otrzymał Kijów – rakiety cruise Storm Shadow. Według doniesień rosyjskich mediów, ukraińska armia już aktywnie ich używa, w szczególności do uderzenia na okupowany Ługańsk. Oprócz tych pocisków, Sunak zapowiedział przekazanie ukraińskiej armii kilkuset dronów uderzeniowych dalekiego zasięgu i rakiet obrony powietrznej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powrócił dziś do Kijowa i zwołał posiedzenie Sztabu Naczelnego Wodza. Szefowie połączonych strategicznych grup wojskowych złożyli prezydentowi sprawozdanie z przebiegu działań wojennych w swoich obszarach frontowych. Na spotkaniu dokonano również przeglądu ogólnej sytuacji operacyjnej i danych wywiadowczych.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed