Rośnie zagrożenie ze strony lotnictwa rosyjskiego

14 lutego Financial Times przytoczył źródła mówiące o tym, że Rosja przemieszcza samoloty bojowe i śmigłowce w kierunku granicy z Ukrainą, aby użyć ich do wsparcia ofensywy. Według wysokiego rangą polityka USA, na niedawnym spotkaniu z ukraińskimi sojusznikami sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że rosyjskie lotnictwo wciąż stanowi poważne zagrożenie.

Rosyjski Su-57 / fot. Anna Zvereva from Tallinn, Estonia – Sukhoi Design Bureau, 054, Sukhoi Su-57, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87441875

Autor: Alisa Zełenska

„Rosyjskie siły naziemne są bardzo uszczuplone, to główny wskaźnik, że zaczną używać lotnictwa” – powiedział FT. Według niego Ukraina powinna dostać jak najwięcej systemów obrony powietrznej i rakiet. Jednocześnie na konferencji prasowej 14 lutego Austin wskazał, że USA nie widzą żadnych oznak przygotowywania przez Rosję „zmasowanego ataku lotniczego”. Jednocześnie minister zauważył, że Rosja dysponuje znaczną liczbą samolotów, natomiast siły zbrojne Ukrainy nie mają wystarczającej ilości sprzętu obrony powietrznej, mimo że ukraiński system obrony powietrznej był przed wojną jednym z największych w Europie (pozostałość po ZSRR), a po dostawach od zachodnich partnerów różnych systemów, ukraiński system obrony powietrznej jest zdecydowanie najpoważniejszy w Europie.

Pod koniec ubiegłego roku mówiło się, że władze Rosji mogą zdecydować się na użycie lotnictwa na masową skalę. Z jednej strony budzi to duży niepokój, ale z drugiej strony pojawiają się ogromne wątpliwości. Potraktujmy to w kolejności.  Lotnictwo to poważna sprawa.  Wcześniej praktycznie nie wlatywało w ukraińską strefę obrony powietrznej. Teraz Federacja Rosyjska najwyraźniej postanowiła zmienić taktykę. Było to kluczowe narzędzie w wielu wojnach i może stać się poważnym problemem dla ukraińskich wojskowych. W końcu przeciwdziałanie lotnictwu będzie się bardzo różniło od przeciwdziałania rosyjskim pociskom cruise i dronom.  To powiedziawszy, pojawia się pytanie: jak (do czego) powinno być używane? Główne opcje to:

1. użycie wyłącznie na linii bojowej (do uderzenia w pozycje ukraińskie i przeforsowania frontu);

2. uderzenie w infrastrukturę krytyczną (w tym mosty, dworce kolejowe i węzły komunikacyjne);

3. rozpoczęcie zakrojonych na szeroką skalę uderzeń na ukraińskie miasta.

Znając nieludzką taktykę rosyjskich sprawców, mogliby oni użyć lotnictwa jednocześnie z rakietami i dronami, próbując obezwładnić ukraiński system obrony powietrznej.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.