Europejski tour Wołodymyra Zełenskiego

Ostatnie kilka dni prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spędził w Europie Zachodniej, próbując przekonać liderów Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej do dalszej pomocy Ukrainie, mając na względzie szybką decyzję w zakresie dostarczenia nowoczesnej broni natowskiej, w tym samolotów bojowych.

Spotkanie prezydenta Zełenskiego z premierem Rishim Sunakiem podczas wizyty w Wielkiej Brytanii / fot. Number 10 – The Prime Minister welcomes the Ukrainian President, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128525019

Autor: Alisa Zełenska

8 lutego Zełenski przybył do Wielkiej Brytanii z pierwszą wizytą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. To druga zagraniczna wizyta ukraińskiego prezydenta od początku wojny. W Wielkiej Brytanii spotkał się z nim premier Rishi Sunak. Przywódcy obu państw podpisali Deklarację Londyńską, dokument mający na celu pogłębienie partnerstwa między Kijowem a Londynem. Strona brytyjska podkreśla w nim, że pomoże w długoterminowym rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy, a w przeddzień szczytu NATO w Wilnie będzie współpracować z sojusznikami w celu „pogłębienia interoperacyjności Ukrainy z NATO i przyspieszenia przejścia Ukrainy do standardów Sojuszu”. Ponadto, Wielka Brytania podkreśliła swoje poparcie dla „formuły pokojowej” zaproponowanej przez ukraińskiego prezydenta i jest gotowa odegrać wiodącą rolę w jej realizacji. Później Wołodymyr Zełenski został przyjęty przez króla Karola III w Pałacu Buckingham. Po audiencji prezydent Ukrainy poleciał z premierem Rishim Sunakiem do bazy wojskowej w Dorset, gdzie ukraińscy żołnierze szkolą się w prowadzeniu brytyjskich czołgów Challenger 2.

Po zakończeniu wizyty w Londynie, Zełenski przybył do Paryża późnym wieczorem na pokładzie samolotu brytyjskich sił powietrznych. W stolicy Francji ukraiński głównodowodzący spotkał się z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem. Trzej przywódcy zjedli wspólny obiad i wspólnie przemawiali do dziennikarzy. Występując na wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim, prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jego kraj zamierza poprowadzić Ukrainę do zwycięstwa w wojnie z Rosją. „Ukraina może liczyć na Francję i jej sojuszników w tej sprawie, a Rosja nie może i nie wygra tej wojny” – stwierdził Macron. Francuski prezydent zapewnił też Zełenskiego, że Paryż nadal będzie udzielał Ukrainie pomocy wojskowej i dostosuje się do potrzeb Kijowa.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który przyleciał do Paryża specjalnie na spotkanie z ukraińskim prezydentem, również potwierdził, że jego kraj udzieli Ukrainie pomocy wojskowej „tak długo, jak będzie to konieczne” i podobnie jak jego francuski odpowiednik podkreślił, że nie można pozwolić, by Rosja wygrała tę wojnę. Zełenski podziękował Macronowi i Scholzowi za „spontaniczny pomysł zorganizowania tego spotkania”. „Francja i Niemcy mają potencjał, by fundamentalnie zmienić sytuację” – powiedział. „Im szybciej Ukraina dostanie broń dalekiego zasięgu i nowoczesne samoloty, tym silniejsza będzie nasza koalicja” – dodał.

Wcześniej, podczas wizyty w Londynie, Zełenski skierował do brytyjskiego rządu podobną prośbę o odrzutowce. Rosja z kolei zagroziła Wielkiej Brytanii „militarnymi i politycznymi konsekwencjami”, jeśli Kijów otrzyma samoloty. Dziś rosyjska ambasada w Wielkiej Brytanii wydała oświadczenie z pogróżkami. Przedstawiciele państwa agresora stwierdzili w nim, że „Rosja znajdzie odpowiedzi na wszelkie nieprzyjazne kroki dla strony brytyjskiej”. „Chciałbym przypomnieć oficjalnemu Londynowi: będzie miał na sumieniu w takim scenariuszu „krwawe żniwo” kolejnej rundy eskalacji, jak również wynikające z niej konsekwencje militarne i polityczne dla kontynentu europejskiego i całego świata” – napisała ambasada w oświadczeniu.

Podczas gdy terroryści wciąż zagrażają cywilizowanemu światu, w czwartek 9 lutego, prezydent Ukrainy przybył do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej. Przemawiając do europarlamentarzystów, Zełenski powiedział, że walcząc z Rosją, Ukraina broni nie tylko siebie, ale całej Europy, europejskiego stylu życia. Prezydent Ukrainy rozpoczął swoje wystąpienie od podziękowania przywódcom państw europejskich, którzy wspierają jego państwo. Zełenski wskazał, że po raz pierwszy w swojej historii Unia Europejska udziela pomocy wojskowej na taką skalę. Dodał też, że największym zagrożeniem dla Europy jest dziś „dyktator z obłędnym zapasem broni radzieckiej i broni zasilanej przez inne dyktatury, w szczególności reżim irański”. Prezydent Ukrainy zakończył swoje wystąpienie w Parlamencie Europejskim następującymi słowami: „Jesteśmy coraz bliżej Unii Europejskiej. Ukraina będzie członkiem Unii Europejskiej. Zwycięska Ukraina będzie członkiem zwycięskiej UE”. Eurodeputowani zareagowali na wystąpienie Zełenskiego głośnymi brawami, po których odśpiewano hymn Ukrainy i UE.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.