Mobilizacja po rosyjsku

Mobilizacja w Rosji trwa „w najlepsze”. Panika wśród obywateli rosyjskich narasta z każdym dniem, a Siły Zbrojne Ukrainy skutecznie i z zimną krwią nadal bronią swoich ziem.

Kolejki Rosjan na granicy z Gruzją / źródło: https://www.facebook.com/photo?fbid=3289490944661893&set=pcb.6256105091082699

Autor: Alisa Zełenska

 „Częściowa mobilizacja” w Rosji przebiega chaotycznie. Protesty, błędy w poborze, uciekający obywatele z kraju – to jednak nie powstrzymuje Kremla, który tylko zaostrza zasady branki. Chcąc uniknąć wysłania na trwającą rosyjską wojnę w Ukrainie, mężczyźni masowo wyjeżdżają do najbliższych państw, do których można wjechać bez wizy. To przede wszystkim Kazachstan, Kirgistan i Gruzja. W tych krajach napływ nowych imigrantów wywołuje różne reakcje — od pikiet z żądaniem niewpuszczania Rosjan, po koordynację pomocy humanitarnej dla uchylających się mieszkańców. Na przykład na gruzińskim punkcie kontrolnym Wierchnij Łars po rosyjskiej stronie granicy pojawiło się wojsko, które rozmieściło blokadę drogową. Jednocześnie wszystkie posterunki celne Gruzji pracują w specjalnym trybie pracy. Napływ transportu z Rosji w kierunku Gruzji poważnie rośnie. Pomimo podejmowanych działań, w tym m.in. zwiększenia liczby pracowników całodobowej służby DPS i PPSP, sytuacja pozostaje niezwykle napięta. Ludzie w Kazachstanie i Kirgistanie są oburzeni faktem, że obywatele Federacji Rosyjskiej dopiero wtedy, kiedy ogłoszono częściową mobilizację podjęli jakąś aktywność, przy czym na ogół nie jest to protest wobec władzy. Łatwiej im bowiem uciec do obcego kraju, porzucając żony i dzieci, niż wyjść na wiec ryzykując represje ze strony służb mundurowych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował rosyjskim żołnierzom poddanie się, gwarantując im prawną ochronę: „chcę jeszcze raz podkreślić: jest wyjście. Nie poddawaj się mobilizacji przestępczej. Ucieknij lub poddaj się ukraińskiemu wojsku przy pierwszej okazji. Proszę wszystkich naszych przyjaciół pracującym w przestrzeni informacyjnej o wsparcie w rozpowszechnianiu tego apelu. Im więcej obywateli Federacji Rosyjskiej przynajmniej spróbuje ochronić swojego życia, tym szybciej zakończy się ta zbrodnicza wojna Rosji przeciwko narodowi Ukrainy”.

Strona ukraińska opracowała nawet instrukcje w jaki sposób prawidłowo poddać się i trafić do niewoli. Ukraina szanuje prawo międzynarodowe, ściśle przestrzegając postanowień Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych, gwarantując im prawo do życia i godności. Wszyscy, którzy dobrowolnie poddadzą się zostaną zakwalifikowani jako schwytani w walce zbrojnej. Ma to na celu ochronę personelu wojskowego przed możliwym postępowaniem karnym po powrocie do kraju. Ponadto dla rosyjskich wojskowych, którzy chcą się poddać, działa całodobowa infolinia sztabu koordynacyjnego. Sami rosyjscy wojskowi, a także ich krewni, mogą się skontaktować ze stroną ukraińską, aby dowiedzieć się więcej o procedurze kapitulacji.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed