Dzień Niepodległości Wolnego Narodu

Dziś Ukraińcy obchodzą główne święto swojego państwa – Dzień Niepodległości. „Wolny naród niepodległej Ukrainy! I to wszystko mówi. Tylko cztery słowa, ale ile za nimi stoi dzisiaj”. W ten sposób jej prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczął swoje przemówienie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w 182. dniu wojny na pełną skalę.

Odessa / fot. Автор: невідомий – http://yark.hiblogger.net/797578.html, Добропорядне використання, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=800730

Autor: Alisa Zełenska

Zanurzmy się w historię. Po rozpadzie Związku Sowieckiego państwa, które były w jego składzie, zaczęły ogłaszać swoją niepodległość. Taki los dotknął również Ukrainę, dlatego 16 lipca 1990 r. Rada Najwyższa RFSRR przyjęła deklarację suwerenności państwowej Ukrainy. Tego samego dnia parlament zdecydował, że Dzień Niepodległości Ukrainy będzie obchodzony 16 lipca. Następnie 17 marca 1991 r.przeprowadzono referendum i sondaż republikański na temat tego, czy obywatele zgadzają się, aby Ukraina była częścią Związku suwerennych republik na podstawie deklaracji o suwerenności państwowej Ukrainy. 80% ankietowanych odpowiedziało pozytywnie, co spowodowało, że 16 lipca pojawił się na liście dni świątecznych w wyniku odpowiednich zmian w Kodeksie Prawa Pracy USRR.

Miesiąc później nastąpił „pucz sierpniowy”, wydarzenie znane mieszkańcom naszego kraju jako próba pozbawienia władzy Michaiła Gorbaczowa i przywrócenia poprzedniego ustroju państwa. W wyniku tych wydarzeń 24 sierpnia 1991 r. uchwalono „Akt proklamowania niepodległości Ukrainy”. Władze uznały to działanie za konieczne na tle zamachu stanu w ZSRS. 1 grudnia 1991 roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy poparli proklamację niepodległości. A 20 lutego 1992 r. Rada Najwyższa Ukrainy przeniosła obchody Dnia Niepodległości z 16 lipca na 24 sierpnia.

Ukraina poczyniła ogromne postępy w ciągu trzech dekad swojego istnienia jako niepodległe państwo, również w sensie technologicznym. Dziś to np. specjalna aplikacja i portal, w którym można uzyskać ponad 80 usług online. Ukraińcy mają możliwość swobodnego podróżowania po Europie bez wiz. Udało nam się dwukrotnie zorganizować u siebie Konkurs Piosenki Eurowizji, Euro 2012 i gościć w 2018 roku na stadionie NSK Olimpijski w Kijowie finał Ligi Mistrzów w piłce nożnej. Mamy wielu sportowców oraz artystów, z których jesteśmy dumni i których nazwiska są znane na całym świecie. Podczas Rewolucji Godności w 2014 roku ludzie udowodnili, że są gotowi bronić swoich wartości i praw kosztem własnego życia. Po inwazji Rosji staliśmy się silniejszym i bardziej spójnym krajem, gotowym do gospodarczego startu, jeśli uda się zapewnić zrównoważony pokój.  Rosyjscy okupanci próbują pozbawić Ukrainę najdroższego – niepodległości, suwerenności i życia Ukraińców, ale nie mogą nas pokonać.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed