Boris Johnson: właściwy polityk na właściwym miejscu

Na pierwszy rzut oka było to wydarzenie czysto wewnętrzne: szef rządu otrzymał wotum zaufania dla swojej pracy. 211 członków Partii Konserwatywnej – przeciwko 148 – poparło Borisa Johnsona jako premiera Wielkiej Brytanii, dając mu polityczny immunitet na kolejne 12 miesięcy. Formalnym powodem wdrożenia procedury były organizowane podczas lockdownu w czasie pandemii COVID-19 imprez przy Downing Street 10 w maju 2020 r. Głosowanie to było ponadto kolejnym przejawem dojrzałości brytyjskiej demokracji: konserwatywni posłowie nie poszli drogą populizmu i nie zniszczyli kariery polityka, który jak nikt w Europie jest na właściwym miejscu.

Boris Johnson i Wołodymyr Zełenski na ulicach Kijowa w kwietniu 2022 r. / fot. President Of Ukraine from Україна – President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy and Prime Minister of the United Kingdom Boris Johnson walked around the center of Kyiv., CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116807330

Autor: prof. Serhij Feduniak

Nie chodzi tylko o dość skuteczną politykę wewnętrzną, pomimo niektórych problemów związanych z realizacją Brexitu. Johnson udowadnia, że ​​jest naprawdę silnym europejskim liderem, który ma steel balls i czuje się odpowiedzialny za przyszłość kontynentu. Świadczy o tym jego zrozumienie niebezpieczeństw agresywnego raszyzmu dla krajów europejskich. Był pierwszym zachodnim przywódcą, który osobiście zobaczył skutki rosyjskiej agresji odwiedzając Kijów na początku kwietnia.

Według niektórych obserwatorów, to właśnie Johnson odegrał kluczową rolę w uruchomieniu mechanizmu międzynarodowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, wzmacniając tym samym determinację ukraińskich przywódców w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji i generalnie wiarę w zwycięstwo nad wrogiem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w tej chwili Wielka Brytania swoją aktywnością w „kwestii ukraińskiej” faktycznie zniwelowała anemiczną słabość Berlina i Paryża. Premier Wielkiej Brytanii zdecydowanie popiera nie tylko zachowanie, ale także zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Opowiada się za zapewnieniem Kijowowi wszelkiej możliwej broni, w tym potężnych granatników o napędzie rakietowym.

Jednak wraz z szybką reakcją na sytuację Johnson myśli strategicznie, o czym świadczą jego propozycje stworzenia nowego formatu instytucjonalnego bezpieczeństwa w ramach Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy, co mogłoby częściowo zrekompensować niedostatki unijnej polityki bezpieczeństwa w ramach wielkiej wojny kontynentalnej.

Nie chciałbym tworzyć w tym miejscu nowego idola, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że działania Borisa Johnsona to coraz bardziej widoczne cechy wielkiego Winstona Churchilla. To przede wszystkim odwaga do wzięcia odpowiedzialności, umiejętność stania się prawdziwym przywódcą w czasach, gdy inni są sparaliżowani strachem lub znajdują się w uścisku interesów czysto kupieckich. Nie ulega wątpliwości, że posłowie konserwatywni mieli to na uwadze, głosując za premierem. Możemy im podziękować za mądrość i dalekowzroczność.

Prof. Serhij Feduniak – doktor habilitowany nauk politycznych, profesor na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach (Ukraina), dyrektor ds. projektów strategicznych Centrum Narracji Politycznych Demokracji w Czerniowcach (Ukraina).

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.