Nowy rok przyniósł nowe zmasowane ataki Rosji na Ukrainę

Pierwsze tygodnie nowego roku są zawsze pełne nadziei. Jednak nie dla Ukraińców. To raczej czas nadziei na to, że obudzą się żywi. W pierwszych dniach 2024 roku Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę pociskami rakietowymi i dronami.

Uniwersytet rolniczy we Lwowie po rosyjskim ataku / fot. Dsns.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=143326495

Autor: Alisa Zełenska

W ostatni dzień minionego Rosja zaatakowała dronami zachodnią i południową Ukrainę. W Odessie zginął nastolatek, a we Lwowie doszczętnie spłonęło Muzeum Romana Szuchewycza i uniwersytet, na którym studiował Stepan Bandera. Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk powiedział, że nad Ukrainą latało 90 shahedów, z czego 87 zostało zestrzelonych.

Fałszywy alarm został aktywowany w Ukrainie trzykrotnie i brzmiał przez kilka godzin pierwszego dnia nowego roku. 1 stycznia Rosja zaatakowała dronami Kijów i kilka regionów Ukrainy. W regionie miasta Sumy dron uderzył w budynek mieszkalny. Zginęła kobieta. W nocy i nad ranem 2 stycznia wróg użył 99 ataków powietrznych przeciwko Ukrainie: pocisków rakietowych różnych typów i bezzałogowych statków powietrznych. Głównym celem rosyjskiego ataku 2 stycznia był Kijów i Charków. Uszkodzone zostały wielopiętrowe budynki, domy prywatne, magazyny, a liczba spalonych samochodów jest nie do zliczenia. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że tego dnia liczba osób rannych w wyniku rosyjskiego zmasowanego ostrzału wyniosła 127, a liczba zabitych sięgnęła 5 osób. Eksperci wojskowi nazywają ostrzał „największym na świecie połączonym atakiem rakietowym”.

6 stycznia rosyjski atak rakietowy na Pokrowsk i okolice w obwodzie donieckim zabił 12 osób, w tym sześcioro dzieci. W tragedii zginęły dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Co najmniej dziesięć osób zostało rannych. Ponadto siły okupacyjne wystrzeliły pocisk rakietowy w kierunku szpitala w Pokrowsku w obwodzie donieckim. Moment ataku został zarejestrowany na wideo. Warto zauważyć, że podczas ataku lekarze przeprowadzali operację.  Nagranie pokazuje rosyjski pocisk rakietowy uderzający w szpital podczas operacji. Uderzenie rozbiło okna i uszkodziło budynek. W wyniku ataku są ofiary odłamków szkła – zarówno pacjenci, jak i personel medyczny. Na szczęście wszystkim udało się ewakuować.

W Równem bezpośrednie uderzenie rakiety całkowicie zniszczyło prywatny dom, w którym mieszkało sześć osób, w tym troje dzieci. Wszyscy zginęli. 8 stycznia eksplozje słychać było w wielu ukraińskich miastach, w tym w Charkowie, Chmielnickim, Dnieprze, Krzywym Rogu i Zaporożu. Krzywy Róg ucierpiał najbardziej w wyniku porannego ataku, a administracja regionalna poinformowała o uszkodzeniu centrum handlowego i ponad dwóch tuzinów prywatnych domów w Krzywym Rogu.

Jest to rosyjska matematyka na dzień 10 stycznia 2024 r., 686. dzień pełnoskalowej wojny.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.