Boże Narodzenie w okopach

W tym roku Ukraińcy obchodzą Boże Narodzenie i czekają na przyjście Nowego Roku w warunkach trwającej wojny na pełną skalę z Rosją. W Ukrainie wciąż niemal każdy jest zagrożony ostrzałem, licząc się z codziennymi przerwami w dostawie prądu i wody. Wojsko ukraińskie zaś spotyka okres świąteczny w okopach na linii frontu. Świętowanie w czasie wojny nigdy nie jest łatwe. Niemniej nawet w tak trudnych czasach ludzie nadal dbają o świątecznego ducha: dekorują prowizoryczne choinki, robią przedstawienia dla dzieci, przygotowują świąteczne wieczerze dla żołnierzy na froncie.

Bożonarodzeniowa choinka w Ukrainie w ostatnich latach i w 2022 r. / źródło: ericlewan/Twitter https://twitter.com/ericlewan

Autor: Alisa Zełenska

„Kiedy mamy świętować Boże Narodzenie?” – to pytanie stało się aktualne jak nigdy w 2022 r. Wiodące organizacje cerkiewne wycofały się z rozwiązania tego problemu, przekazując go wiernym. Boże Narodzenie to dzień świętowania wielkiego cudu narodzin Jezusa Chrystusa. Katolicy, protestanci, wielu prawosławnych i większość innych wyznań chrześcijańskich na świecie świętuje Boże Narodzenie z wielką czcią. Urodziny Chrystusa są umowną datą, ponieważ ani historycy, ani religioznawcy nie mają na jej temat w pełni wiarygodnych informacji. Pismo nie wskazuje ani dnia, ani roku, w którym Jezus z Nazaretu mógł się urodzić. Pierwsze obliczenia, które wskazywałyby na 25 grudnia jako datę narodzin Chrystusa, są opisane w źródłach historycznych już z IV w. naszej ery, czyli z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Ostateczna decyzja o świętowaniu Bożego Narodzenia 25 grudnia została podjęta w 431 roku na Soborze Efeskim (trzecim ekumenicznym).

Od tej pory w tym dniu – 25 grudnia – wszystkie wyznania chrześcijańskie świata obchodzą Boże Narodzenie, w tym katolicy i prawosławni. Jedyną różnicą jest jednak to, według którego kalendarza kościoły/cerkwie obliczają czas. Większość mieszkańców Ukrainy wyznaje prawosławie i obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego – 7 stycznia. Niemniej, liczba wierzących obchodzących ten dzień 25 grudnia, podobnie jak większość chrześcijan na całym świecie, stale rośnie. Kiedy Ukraińcy w końcu zaczną gremialnie obchodzić Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego, dołączą do światowej tradycji. Będzie to kolejny znaczący krok w kierunku oddzielenia się od Rosji i Patriarchatu Moskiewskiego. Warto dodać, że w tym roku wielu osób już wykonało taki krok – niezależnie od ustaleń cerkwi.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed