PW Extra #2: „Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie”. Rozmowa z Peterem Hesslerem

Zapraszamy na Pole Widzenia Extra #2, w którym Aleksandra Spancerska, nasza ekspertka ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, rozmawia z Peterem Hesslerem, cenionym na świecie amerykańskim dziennikarzem i pisarzem, autorem książki „Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie”, która w Polsce ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Czarne.

PW Extra „Pogrzebana. Życie, śmierci i rewolucja w Egipcie” to historia o wielkich postaciach, współczesnych „faraonach” egipskiej polityki – Nasserze, Sadacie, Mubaraku, Mursim i as-Sisim oraz Bractwie Muzułmańskim, obecnym w tamtejszej mikrokosmosie od dziesięcioleci, choć przez większość czasu działającym nielegalnie. To wspomnienie Arabskiej Wiosny sprzed dekady, a także kolejnych fal protestów w Egipcie, dyskusja o konflikcie między pragnieniem zmian a tęsknotą za stabilizacją. To także rozważania o odwiecznej ludzkiej skłonności do autorytaryzmu oraz różnych jego obliczach, widocznych na przykładzie pełnego sprzeczności Egiptu. To również opowieść o barwnych bohaterach książki Petera Hesslera – Rif’acie, charyzmatycznym nauczycielu języka arabskiego, zaprzysięgłym naseryście i zwolenniku świeckiego Egiptu, który z całego serca nienawidził Bractwa Muzułmańskiego, Sayyidzie, śmieciarzu i mieszkańcu Aszwa’ijjat – jednej z nielegalnych dzielnic Kairu, który choć nigdy nie chodził do szkoły, to wiedzie całkiem szczęśliwe życie, a w przywódcach państwa szuka przede wszystkim współczesnego wcielenia faraonów, aż po Manu – przedstawiciela społeczności LGBT, który przed prześladowaniami w konserwatywnej ojczyźnie musiał uciekać do Niemiec.

To swoista podróż w czasie, tym co nieprzemijalne (dżet) i tym, co cykliczne (nehe). Od starożytnych egipskich wykopalisk po współczesność, od Abydos, miejsca odkrycia pierwszych hieroglifów, po targowiska małych mieścin na południu, w których sprzedażą damskiej bielizny trudnią się… chińskie małżeństwa.

Więcej na temat książki Petera Hesslera pt. „Pogrzebana. Życie, śmierci i rewolucja w Egipcie” można znaleźć tu.

Wersja oryginalna (bez tłumaczenia i lektora):

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed