Boże Narodzenie w Naddniestrzu – Polacy pomagają Polakom. Finał naszej akcji

Mikołajki dla polskich dzieci w Naddniestrzu / fot. Marta Rybicka

Tekst: Tomasz Lachowski Zdjęcia: Marta Rybicka

W niedzielę, 16 grudnia 2018 r., w Tyraspolu, w nieuznawanym państwie – Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej – będącym z punktu widzenia prawa międzynarodowego integralną częścią Mołdawii, nastąpiło otwarcie Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra”, a wydarzenie to było także finałem akcji pomocy „Mikołajki i Boże Narodzenie dla Polaków z Naddniestrza”. 

Akcję zorganizowało Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” wraz z Horizon Agency, niezależną grupą reporterów oraz osób związanych z działalnością charytatywną. Portal „Obserwator Międzynarodowy” był obok „Kuriera Galicyjskiego”, polskiej gazety na Ukrainie, jednym z głównych patronów medialnych inicjatywy. Partnerem wspierającym był zaś Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi.

Polacy na spornej ziemi

Warto wspomnieć, że w nieuznawanym Naddniestrzu mieszka ponad 8 tysięcy osób polskiego pochodzenia – głównie na północy tego obszaru, czyli polskiej wiosce Słobodzie Raszkowskiej oraz opisanym przez Henryka Sienkiewicza w „Panu Wołodyjowskim” Raszkowie. Mimo wielu trudności wynikających z nieuznawanego państwa, działania Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” aktywnie dążą do zachowania kultury, tradycji i mowy polskiej.

Uroczysty koncert z okazji otwarcia Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu / fot. Marta Rybicka

Akcja pomocy polegała na zebraniu środków pieniężnych, które przeznaczone zostały (i będą również w przyszłości) na zakup artykułów pierwszej potrzeby, środków czystości, ubrań czy leków dla dzieci z polskich rodzin w Naddniestrzu oraz na dalsze wyposażanie i rozbudowę Domu Polskiego „Wołodyjowski” w Raszkowie – ostoi polskości w północnej części Naddniestrza. Część z zebranych środków została zaś przeznaczona na organizację Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia dla rodaków z Naddniestrza. Dla najmłodszych przygotowano także fantastyczną sportową niespodziankę – pobyt i zabawę na lodowisku w Tyraspolu.

W otwarciu Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” wzięli udział także: Minister w Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski, i Ambasador RP w Kiszyniowie, prof. Bartłomiej Zdaniuk, co z pewnością znacznie podwyższyło rangę samego wydarzenia oraz stanowiło wielką wartość dla miejscowych Polaków. Z Polski przyjechała także niemała delegacja – na czele której stanął Marek Pantuła, honorowy członek Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” – z udziałem samorządowców z polskiego Raszkowa, lekarzy, ratowników medycznych, przedsiębiorców oraz społeczników, którzy wspierają rodaków w Naddniestrzu.

Co ważne podkreślenia, podczas uroczystości, pani Natalia Siniawska, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu, została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanym przez wicepremiera rządu RP, prof. Piotra Glińskiego. Uroczystość uświetnił zaś koncert zorganizowany przez Polaków z Naddniestrza – ze sceny wybrzmiały polskie pieśni, zaprezentowane zostały również narodowe tańce polskie.

Organizatorzy akcji już zapowiadają jej kolejne odsłony.

Otwarcie Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu. Na zdjęciu minister w kancelarii prezydenta RP, Błażej Spychalski, oraz Ambasador RP w Mołdawii prof Bartłomiej Zdaniuk / fot. Marta Rybicka
Główni organizatorzy akcji „Mikołajki i Boże Narodzenie dla Polaków w Naddniestrzu” / fot. zbiór Marty Rybickiej
Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed