
„Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że mamy możliwość chronić i odradzać historię, kulturę i tradycje polską, przekazując te wartości naszym dzieciom”.
Natalia Siniawska-Krzyżanowska – Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Naddniestrzu (Mołdawia)
Opis projektu
Towarzystwo Kultury Polskiej w Mołdawskiej Republice Naddniestrzańskiej, powstało z inicjatywy Polaków zamieszkujących nieuznawany na arenie międzynarodowej i najuboższy w całej Europie obszar Naddniestrza, stanowiący integralną część Mołdawii. Wraz z Horizon Agency, niezależną grupą reporterów oraz osób związanych z działalnością charytatywną, organizuje MIKOŁAJKI i WIGILIĘ Bożego Narodzenia dla polskich dzieci i rodzin zamieszkałych na tych terenach.
Dbając o polskie dzieci i ich rodziny w Naddniestrzu, już po raz kolejny, dzięki wsparciu różnych organizacji, mediów regionalnych i ogólnokrajowych oraz osób prywatnych, wyrażamy nadzieję, że nasza Akcja Mikołajkowa i Wigilijna sprawi wiele radości polskim rodzinom.
Co więcej, w czasie wieczoru Wigilijnego, nastąpi również oficjalne otwarcie Polonijne Centrum „Jasna Góra” w Tyraspolu z udziałem Ambasady RP w Kiszyniowie i miejscowych władz.
Po zakończeniu akcji zostanie przygotowany materiał filmowy i fotograficzny oraz podziękowania dla każdej osoby wspierającej akcję.
Środki można wpłacać na konto:
Towarzystwo Kultury Polskiej
Nr rachunku: 07 1020 4274 0000 1102 0056 3643
BANK PKO BP SA O/1 w PRZEMYŚLU
/konto wyłącznie złotówkowe/
Tytuł przelewu: Mikołajki w Naddniestrzu
Zebrane środki posłużą na zakup artykułów pierwszej potrzeby, środków czystości, ubrań czy leków dla dzieci z polskich rodzin w Naddniestrzu oraz na dalsze wyposażanie i rozbudowę Domu Polskiego „Wołodyjowski” w Raszkowie – ostoi polskości w północnej części Naddniestrza. Część z zebranych środków zostanie zaś przeznaczona na organizację Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia dla rodaków z Naddniestrza.

Tekst podsumowujący poprzednią akcję pomocową dla polskich dzieci w Naddniestrzu w 2017 roku
Mówi się o Naddniestrzu, że to państwo, którego nie ma, bo przecież nie ma go na mapie. Żadne znaki, symbole, paszporty, pieniądze nie są uznawane. Naddniestrze jest nieuznawanym na arenie międzynarodowej parapaństwem, stanowiąc formalnie integralną część Mołdawii z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Jednocześnie, to izolowany i najuboższy region Europy, w którym mieszka ponad 8 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Mimo wielu trudności wynikających z nieuznawanego państwa, działania Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” aktywnie dążą do zachowania kultury, tradycji i mowy polskiej.

Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” powstało w 2004 roku z inicjatywy Polaków zamieszkujących Naddniestrze. Organizacja posiada trzy oddziały – w Tyraspolu, Raszkowie i Słobodzie-Raszkowie. Siedziba Towarzystwa znajduje się w Tyraspolu pod Nazwą: Polonijne Centrum im. Henryka Sienkiewicza, gdzie realizowane są takie programy jak: dokarmianie dzieci, świetlica resocjalizacyjne, nauczanie języka polskiego, badania lekarskie, zajęcia kulturalne i artystyczne. Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej, Natalia Siniawska-Krzyżanowska, otrzymała Nagrodę Honorową im. Jana Rodowicza „Anody” w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Organizatorzy:
- Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra”
- Grupa reporterska Horizon Agency
Goście specjalni, którzy wezmą udział w akcji:
- dr hab. Bartłomiej Zdaniuk – Ambasador RP w Mołdawii
- Tadeusz Pęczek – Konsul Honorowy Finlandii w RP
- Paweł Kowal – lekarz Humanitarnej Akcji Medycznej w Naddniestrzu
Partnerzy:
Partnerzy medialni:
- Kurier Galicyjski, niezależne pismo Polaków na Ukrainie
- Obserwator Międzynarodowy, niezależny portal poświęcony sprawom międzynarodowym

Więcej informacji na http://www.dompolskiwraszkowie.cba.pl/
Kontakt w Polsce:
Marta Rybicka
marta.rybicka@gmail.com
tel. 606 619 589
Marek Pantuła
Honorowy Członek Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra”
jmjmp@poczta.onet.pl
tel. 606 295 675

