Michael Miller: „Internet rzeczy” [RECENZJA]

Dynamiczny rozwój Internetu, który rozpoczął się na początku lat 90. ubiegłego stulecia obejmuje coraz to nowe obszary. Jedną z ostatnich rewolucji jest tzw. „Internet rzeczy”, czyli telewizory, samochody czy domy podłączone do sieci globalnej. Próbę wytłumaczenia tego zjawiska podejmuje Micheal Miller w swojej najnowszej książce „Internet rzeczy. Jak inteligentne telewizory, samochody, domy i miasta zmieniają świat”.

internet-rzeczy-jak-inteligentne-telewizory-samochody-domy-i-miasta-zmieniaja-swiat-b-iext37026107

Micheal Miller to autor ponad 150 poradników i licznych artykułów poświęconych technologii IT. Do jego bestsellerów zaliczyć można: Absolute Beginner’s Guide to Computer Basics, The Ultimate Guide to Bitcoin oraz Is It Safe? Protection Your Commputer, Your Business, and Yourself Online. Autor sam zaznacza, ze jego celem jest pisanie o skomplikowanej technologii i procesach w jak najłatwiejszy i przystępny sposób. Takie samo założenie przyjął  pracując nad książką „Internet rzeczy”.

Praca składa się z 15 rozdziałów i wprowadzenia. W każdym z rozdziałów autor przybliża nam skutki przyjęcia „Internetu rzeczy” dla konkretnego sektora, uwzględniając zarówno technologie cywilne jak i wojskowe. Mamy więc opisane inteligentne miasta, samoloty, domy a nawet odzież. Autor dokładnie wyjaśnia, jakie zajdą zmiany w danym obszarze, jak może to wpłynąć na nasze życie oraz jakie niesie zagrożenia.

Książka ta skonstruowana jest w stylu podręcznikowym, z dużą ilością obrazków oraz informacji zawartych w ramkach podsumowujących najważniejsze zawarte tezy. I to jest jej największy atut. Dzięki przyjęciu takiej formy udało się w bardzo przejrzysty i prosty sposób wytłumaczyć czytelnikowi zawiłości skomplikowanej technologii „Internetu rzeczy”. Również język, który napisana jest książka ułatwia odbiór treści. W szczególności należy tutaj pochwalić tłumacza, ponieważ bardzo ciężko jest przełożyć hermetyczny, angielski język IT na zrozumiały polski. Bardzo duże słowa uznania należą się również Wydawnictwu PWN, które książkę wydało na bardziej dobrej jakości papierze. Jedyną wadą są czarno-białe ilustracje.

Bez wątpienia, po książkę Micheala Millera powinien sięgnąć każdy zainteresowany nowoczesnymi technologiami. Praca ta w prosty i przejrzysty sposób stara się zobrazować czym jest „Internet rzeczy” i przewidzieć potencjalne konsekwencje jego rozwoju. Autorowi udało się osiągnąć zamierzone cel, czyli w prosty i przejrzysty sposób przedstawić to zagadnienie szerszemu czytelnikowi.

Autor: Michael Miller

Tytuł: Internet rzeczy. Jak inteligentne telewizory, samochody, domy i miasta zmieniają świat

Wydawnictwo: Wydawnictwo PWN

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016

Ilość stron: s. 360

 

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed