Wywiad i kontrwywiad w polityce międzynarodowej na przełomie XX i XXI wieku [RECENZJA]

Na temat służb specjalnych, zarówno wywiadu jak i kontrwywiadu, w ostatnich latach powstało bardzo wiele opracowań. Znaczna ich część to jednak albo prace fabularyzowanego, w których rzeczywistość miesza się z fikcją, albo też książki, w których służby specjalne są przedstawiane tak, jak wydają się one wyglądać autorowi, a nie tak, jakie są naprawdę. Do tej kategorii na szczęście nie należy wydana przez Difin wieloautorska pozycja pod redakcją Marka Górki.

produkty_2742

Autor: dr Robert Czulda

„Wywiad i kontrwywiad w polityce międzynarodowej na przełomie XX i XXI wieku” to wydana w 2016 roku przez warszawski Difin praca licząca 280 stron. Składa się na nią 15 artykułów pracowników naukowych polskich uniwersytetów. Jakość wydania, bardzo dobra, nie odbiega od innych książek Difinu. Książka podzielona jest na trzy rozdziały. Pierwszy traktuje o teorii wywiadu, w tym „okiem praktyka”, co przedstawił Wojciech Martynowicz, były już oficer służb specjalnych. Rozdział drugi, pod tytułem „wywiad globalny”, odnosi się do konkretnych przykładów, w tym chińskiego szpiegostwa w cyberprzestrzeni, pozamilitarnych narzędzi wpływu ze strony Rosji. Rozdział trzeci koncentruje się na obszarze Bliskiego Wschodu – Iranie, Hezbollahu, Izraelu, Pakistanie i Arabii Saudyjskiej.

Artykuły tworzą łącznie logiczną całość, ale pozostawiają niedosyt. Po pierwsze, pomimo tytułu pracy zabrakło w większym stopniu przedstawienia działań kontrwywiadowczych, co byłoby niezwykle cenną lekcją dla polskich decydentów i ekspertów. Po drugie, podczas lektury brakuje niektórych wątków, jak przede wszystkim przedstawienia polskich służb specjalnych – szczególnie tych współczesnych, ich potencjału, problemów i użyteczności. Po trzecie, zabrakło tematu, który z perspektywy polskiej byłby szczególnie interesujący i ważny – przedstawienia działań niemieckich służb specjalnych, w tym wykorzystywania przez Berlin agentów wpływu do realizowania interesów Niemiec. Temat ten ciągle pozostaje wątkiem w polskiej literaturze niemal zupełnie niezbadanym.

Artykuły w swej treści i formie stanowią co najwyżej wprowadzenie do problematyki i o ile osoby lepiej zaznajomione z materią mogą czuć się nieco rozczarowane (aczkolwiek mogą docenić spójne zebranie informacji) to bez wątpienia „Wywiad i kontrwywiad…” będzie ciekawą lekturą dla tych, którzy dopiero poznają lub chcą poznać skomplikowaną problematykę służb specjalnych. Dotyczy to nie tylko dziennikarzy i naukowców, ale także studentów. Tym bardziej, że służby specjalne są nieodłącznym i bardzo ważnym elementem funkcjonowania niemal każdego państwa i jego narodowego systemu bezpieczeństwa.

Tytuł: Wywiad i kontrwywiad w polityce międzynarodowej na przełomie XX i XXI wieku

Autor: Marek Górka redakcja
Wydawca: Difin
ISBN: 978-83-8085-264-8
Data wydania: 2016
Liczba stron: 280/B5
Oprawa: miękka

 

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed