„Morze prawa” – vlog dr. Tomasza Snarskiego o prawie karnym, filozofii prawa i prawach człowieka [WIDEO]

Nauka prawa karnego to nie tylko dogmatyka, to także jego historia czy filozofia. Dr Tomasz Snarski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz adwokat prowadzący indywidualną kancelarię w Gdańsku, postanowił w formie serii krótkich filmów opowiadać o prawie karnym, filozofii i prawach człowieka.  Cała seria i blog Tomasza Snarskiego nosi nazwę „Morze prawa”. Portal „Obserwator Międzynarodowy” objął patronatem medialnym inicjatywę dr. Snarskiego i będzie publikować kolejne odcinka vloga na swojej stronie. Zapraszamy!

Dr Tomasz Snarski / fot. Justyna Wasiniewska

Morze, które jest symbolem otwartości, przygody, głębi i wolności stanowi pretekst do mówienia o prawie karnym w sposób krytyczny, uwzględniając dorobek filozofii prawa oraz praw człowieka. „Morze prawa” nawiązuje też do dziedzictwa Gdańska, jako miasta Solidarności, które jest według Tomasza Snarskiego źródłem bałtyckich korzeni europejskiego humanizmu i zobowiązaniem do dbałości o prawo szanujące godność każdego człowieka.

Pierwsze klika odcinków serii „Morze prawa” poświęcono kontrowersyjnym i spornym zagadnieniom, takim jak: kara śmierci, zawinienie w prawie karnym i problem woli, sens i bezsens kryminalizacji czy wielokulturowość w prawie karnym. Na blogu Tomasza Snarskiego już teraz pojawiło się kilka postulatów dotyczących prawa karnego, w tym sprzeciw wobec kary śmierci oraz apel o rozsądne decyzje w zakresie stanowienia prawa karnego, tak by było one dobrym i skutecznym prawem, cieszącym się autorytetem, w tym zwłaszcza jasnością językową i moralną dla jego adresatów.  

Pierwszy publikowany odcinek vloga dotyczy rozważań w przedmiocie kary śmierci. Zapraszamy!

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed