Chiny: co przyniosła wizyta wicepremiera Gowina?

15 października zakończyła się sześciodniowa wizyta wicepremiera Jarosława Gowina w Chinach. Co ważne jednak, to nie tylko kwestia zintensyfikowania współpracy naukowej pomiędzy Chinami a Polską zdominowała wizytę ministra nauki i szkolnictwa wyższego w Państwie Środka. Dla OM komentuje dr Bartosz Kowalski.

gowin

Autor: dr Bartosz Kowalski

Pobyt szefa resortu nauki zaczął się od odwiedzin w ambasadzie RP w Pekinie, do której przybyli goście z dwóch pekińskich uczelni, gdzie wykładany jest język polski: Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych oraz Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Wicepremier Gowin wziął następnie udział w Spotkaniu Ministrów Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Unia Europejska – Chiny oraz IV Dialogu nt. Polityki Edukacyjnej Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny.

Kolejnym etapem wizyty była prowincja Syczuan. To prowincja dedykowana współpracy z Polską. W Chengdu, stolicy prowincji, minister Gowin wziął udział w uroczystym otwarciu CentrumStudiów nad Polską i Europą Środkową, powstałym w wyniku wspólnej inicjatywy Uniwersytetów Syczuańskiego i Warszawskiego. Oferta centrum przewiduje naukę języka polskiego oraz zajęcia dotyczące różnych aspektów funkcjonowania Polski i jej sąsiadów. Umowa o współpracy międzyuczelnianej przewiduje ponadto wymianę studentów oraz pracowników naukowych i dydaktycznych.

Wizyta w Syczuanie nie ograniczyła się jednak do polsko-chińskiej współpracy naukowej. Minister Gowin namawiał władze prowincji do inwestycji w PLL LOT, które szukają mniejszościowego udziałowca oraz rozmawiał z władzami Chengdu na temat uruchomienia połączenia lotniczego z Polską, nie precyzując jednak czy operatorem linii byłby przewoźnik chiński czy polski. Dzięki uruchomieniu lotów między Polską i Chengdu ,,Warszawa mogłaby stać się miejscem łączącym Syczuan z Europą” – przekonywał przedstawiciel polskiego rządu. Wśród korzyści wynikających z uruchomienia bezpośredniego rejsu między Syczuanem i Polską, minister Gowin wyliczył zwiększenie ruchu turystycznego, powołując się przykład Czech, które w ubiegłym roku odwiedziło aż 300 tys. chińskich turystów, podczas gdy Polskę aż pięciokrotnie mniej. Jednocześnie Jarosław Gowin dał do zrozumienia, że potencjalne zaangażowanie partnerów z Chin w projekt budowy centralnego portu lotniczego – o którym mówiono przy okazji czerwcowej wizyty Xi Jinpinga w Warszawie –  jest na razie nieaktualne, ponieważ nie wiadomo czy inwestycja ta będzie w ogóle realizowana.

Polski wicepremier odniósł się również do sztandarowego elementu współpracy Polski z Syczuanem – linii kolejowej Łódź-Chengdu, dzięki której ujemne saldo w handlu Polski z tym regionem jest trzykrotnie niższe niż w przypadku relacji z całymi Chinami. Intensyfikacji polskiego eksportu do Syczuanu, którego zakres oprócz żywności mógłby – zdaniem ministra – poszerzyć się m.in. o artykuły meblarskie i szklane oraz części samochodowe, służyć ma podjęta w ostatnich dniach decyzja o czterokrotnym zwiększeniu częstotliwości kursów pociągu. Należy docenić słowa Jarosława Gowina na temat znaczenia połączenia Łódź-Chengdu oraz zaangażowania łódzkich władz samorządowych w rozwój stosunków Polski z Syczuanem, ponieważ dobre relacje na poziomie lokalnym były impulsem do wyboru Syczuanu jako regionu w którym polskie władze centralne skoncentrowały swoje wysiłki na polu współpracy gospodarczej z Chinami.

Pociąg do Chengdu w trakcie odjazdu ze stacji Łódź Olechów
Pociąg do Chengdu w trakcie odjazdu ze stacji Łódź Olechów

Mimo optymistycznych zapewnień, wątpliwości budzi jednak prognoza, że wzrost liczby połączeń kolejowych przełoży się bezpośrednio na zwiększenie wolumenu polskiego eksportu do Chin, ponieważ pociągi kursujące w stronę Chengdu jeżdżą nadal znacznie mniej wypełnione towarami niż w stronę przeciwną. Problem tej asymetrii poruszył były prezydent Bronisław Komorowski w trakcie wystąpienia na konferencji „Dialog Komunistycznej Partii Chin ze światem”, która odbyła się w dniach 15-16 października, w sąsiadującym z Syczuanem mieście Chongqing. Tematykę forum zdominował problem nierówności społeczno-gospodarczych, których zdaniem zgromadzonych na spotkaniu przedstawicieli 80 partii i organizacji politycznych z całego świata, obecny model globalnych relacji ekonomicznych nie rozwiązuje. Remedium upatruje się w większej otwartości gospodarczej do której nawoływał w przemówieniu inauguracyjnym szef Centralnej Szkoły Partyjnej i członek Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh Liu Yunshan. Liu mówił o historycznych korzyściach płynących dla Chin z otwartości i interakcji ze światem, co stanowi czytelne odniesienie do obecnych starań Chin o przyznanie statusu gospodarki rynkowej (SGR) przez UE. Tymczasem jedną z przyczyn większego obłożenia pociągu towarami na trasie do Polski niż w drugą stronę, jest dotowanie połączeń po stronie chińskiej od chwili jego uruchomienia w 2013 r., natomiast w szerszej perspektywie – sednem asertywności Brukseli w kwestii szerszego gospodarczego otwarcia się na Chiny, jest napływ do Europy taniej, subsydiowanej przez rząd w Pekinie stali.

W czasie spotkania ministra Gowina w ambasadzie RP w Pekinieszef polskiej placówki Mirosław Gajewski podkreślił, że język to istotny element kultury, a kultura jak wiadomo zawsze występuje przed gospodarką. Otwarcie Centrum Studiów nad Polską w Syczuanie, deklaracja o polskim udziale przy wprowadzeniu w 2018 r. chińskiego satelity na orbitę Księżyca oraz dążenie do zwiększenia liczby Polaków studiujących w Chinach (przez podwyższenie wysokości stypendiów) należy uznać za pozytywne, choć nadal niewystarczające, elementy nadrabiania wieloletnich zaległości we współpracy naukowo-edukacyjnej z Chinami. Po stronie polskiej, kontakty i aktywność badawcza w tym względzie wynikają nadal bardziej z indywidualnego zaangażowania obecnych na poszczególnych uczelniach pasjonatów, niż z systematycznego wsparcia władz dla rozwoju studiów nad Chinami w Polsce.

Zdjęcia: nauka.gov.pl / radiolodz.pl

Dr Bartosz Kowalski – doktor nauk politycznych; analityk; adiunkt w Ośrodku Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego (http://osa.uni.lodz.pl/); specjalizuje się w rozwoju społecznym i politycznym Chin Zachodnich

Tekst publikujemy dzięki uprzejmości Autora. Oryginalna wersja artykułu znajduje się pod adresem: http://osa.uni.lodz.pl/2016/10/19/po-wizycie-wicepremiera-gowina-w-chinach/

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed