Polska armia otrzymała drony bojowe

Jak poinformowała dzisiaj w komunikacie prasowym GRUPA WB – do wojska zostały dostarczone pierwsze egzemplarze systemu amunicji krążącej WARMATE. Przekazane zestawy trafią do JW NIL, gdzie zostaną wykorzystane do szkolenia oraz przećwiczenia taktyki działania tego nowego rodzaju uzbrojenia na współczesnym polu walki.

Zestawy, które zostały wczoraj odebrane przez wojsko, stanowią pierwszą partię z zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w obecności Ministra Antoniego Macierewicza – 1000 platform bezzałogowych WARMATE. Kolejne dostawy zestawów Amunicji Krążącej WARMATE są zaplanowane na przyszły rok.

System WARMATE oparty jest na bezzałogowych platformach powietrznych wyposażonych w różnego rodzaju głowice bojowe. W zależności od realizowanej misji, zestaw może być wyposażony w głowice: kumulacyjną – do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkową – do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczną – do likwidowania umocnionych punktów oporu.

Systemy tego typu są produkowane przez kilka krajów na świecie. Oprócz Polski, technologię do produkcji systemów amunicji krążącej (loitering ammunition) posiadają Stany Zjednoczone i Izrael. Polski system został już sprawdzony przez użytkownika w warunkach realnego pola walki gdyż, oprócz polskiej armii zestawy WARMATE zostały także zakupione przez kilku klientów zagranicznych.

System Amunicji Krążącej klasy WARMATE wpisuje się w obecne kierunki rozwoju nowych zdolności bojowych i jak podkreśla Piotr Wojciechowski – Prezes GRUPY WB „Prace nad tego typu rozwiązaniami zgodnie z doktryną multi-domain battle, są obecnie bardzo intensywnie prowadzone przez światowych liderów w obszarze obronności”.

GRUPA WB od przeszło dwudziestu lat dostarcza polskiej armii najwyższej klasy zaawansowane technologie wojskowe. Oprócz polskich sił zbrojnych wśród odbiorców systemów opracowanych przez inżynierów GRUPY WB są między innymi siły zbrojne takich państw jak np. Stany Zjednoczone Ameryki, Szwecja, Węgry czy Malezja.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed