Będzie bezpieczniej na cypryjskich drogach

GRUPA WB we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową wygrała trwające blisko rok postępowanie dotyczące dostaw i obsługi sieci stacjonarnych i mobilnych urządzeń radarowych oraz utworzenia i kierowania centrum zarządzania systemem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na drogach Republiki Cypryjskiej.

Zdjęcie: GRUPA WB

Wchodząca w skład GRUPY WB spółka PolCam Systems zaoferowała za dostawę i instalację 152 stacjonarnych i 36 mobilnych fotoradarów, jak też stworzenie Centrum Procesowania Materiałów Dowodowych i Mandatowania blisko 27 milionów euro. Kwota ta obejmuje także pięcioletni okres zarządzania całym systemem z możliwością rozszerzenia o kolejne dwa lata.

Sukces na Cyprze nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca rodzimych przedsiębiorstw. Chciałbym tutaj szczególnie podziękować przedstawicielom jednej ze spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej za niezwykle cenne wsparcie, jakiego udzielili na ostatnim etapie wspólnego projektu”, ujawnia szczegóły postępowania Roman Musiał, prezes spółki MindMade, nadzorującej z ramienia GRUPY WB działania w Republice Cypryjskiej.

Republika Cypryjska rozpoczęła postępowanie w lipcu 2019 roku. Oferta polskiego przedsiębiorstwa okazała się najlepsza, zostawiając w pobitym polu konkurencyjne propozycje z Australii, Niemiec i Holandii. Polska spółka będzie przy realizacji wieloletniej umowy współpracowała z lokalnym partnerem.
Program zwiększenia bezpieczeństwa na cypryjskich drogach jest rozpisany na trzy etapy, na bieżąco sprawdzane przez lokalne służby. Sieć stacjonarnych fotoradarów PolCam SmartEye ST-1 będzie zainstalowana w 30 lokalizacjach w Nikozji, Limasol, Larnace i Paphos oraz mniejszych miejscowościach. Miejscowy zespół będzie odpowiedzialny także za obsługę kamuflowanych mobilnych urządzeń, rozstawianych każdego dnia zgodnie z harmonogramem i listą lokalizacji przekazaną przez policję.

Głównym celem realizowanego przez polskie przedsiębiorstwo projektu jest obniżenie liczby wypadków na drogach Cypru. W szczególności ma to doprowadzić do zmniejszenia zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym i poważnymi obrażeniami uniemożliwiającymi samodzielne funkcjonowanie. Poza oczywistą tragedią dla rodziny, śmierć obywatela Unii Europejskiej w wypadku samochodowym to strata szacowana na milion euro dla gospodarki narodowej”, wyjaśnia Krystian Kaczyński, prezes spółki PolCam Systems.

Obecnie liczba ofiar wypadków drogowych w Republice Cypryjskiej utrzymuje się ponad ustalonym przez Unię Europejską celem maksymalnym: wynosi mniej niż 30 ofiar śmiertelnych rocznie na milion mieszkańców. Instalacja polskiego systemu ma zmniejszyć liczbę zabitych na cypryjskich drogach do 15 osób rocznie na milion mieszkańców.
Celem pośrednim jest zmniejszenie średniej prędkości pojazdów oraz zwiększenie świadomości obywateli w zakresie przepisów ruchu drogowego oraz konsekwencji związanych z jego nieprzestrzeganiem. Dotyczy to zwłaszcza jazdy z nadmierną prędkością oraz przestrzegania sygnałów sygnalizacji świetlnej.

Zwycięstwo w postępowaniu to dopiero początek drogi, a realizacja umowy to nie tylko prosta dostawa i instalacja polskich fotoradarów SmartEye ST-1. Lokalne władze chcą wdrożyć system wspierający proces karania za wykroczenia drogowe, co wymaga od nas ścisłej współpracy z cypryjską policją, Departamentem Ruchu Drogowego oraz Ministerstwem Sprawiedliwości i Porządku Publicznego”, dodaje Krystian Kaczyński.

Zdjęcie: GRUPA WB

Podstawą nowego systemu bezpieczeństwa drogowego na Cyprze będzie opracowany przez PolCam Systems fotoradar SmartEye ST-1 z funkcją rejestracji wykroczeń przejazdu na czerwonym świetle. Zgodnie z wymogami postępowania urządzenie ma rejestrować pojazd z przodu oraz z tyłu. Jako materiał dowodowy rejestrowany są minimum trzy zdjęcia oraz kilkusekundowy film.

Rozwiązania zastosowane w naszym fotoradarze SmartEye ST-1 umożliwiają śledzenie nawet do 32 pojazdów w tym samym czasie i jednoznaczną lokalizację wszystkich samochodów na drodze z dokładnością do kilkunastu centymetrów. Dzięki temu można wykorzystać urządzenie do rejestrowania pojazdów na czerwonym świetle uwzględniając oznaczenie warunkowego skrętu”, wyjaśnia prezes PolCam Systems.
Kamera o wysokiej rozdzielczości i opcjonalne doświetlenie lampą ksenonową daje możliwość rejestracji wykroczeń pobocznych, jak rozmowa przez telefon komórkowy, czy niezapięte pasy i to nawet w kompletnej ciemności”, ujawnia szczegóły działania SmartEye ST-1 Krystian Kaczyński,.
System dostarczony przez GRUPĘ WB będzie sprawdzał także tablice rejestracyjne, markę i model każdego pojazdu. Każde urządzenie – stacjonarne i mobilne – będzie połączone on-line z Centrum Procesowania, które pobiera zarejestrowane wykroczenia. To rozwiązanie pozwala zdalnie monitorować wszystkie fotoradary, a także zdalnie je konfigurować – na przykład zmieniać limity prędkości.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że mamy również plan wykorzystać funkcję loterii w naszym urządzeniu. Jej zadaniem będzie losowe rejestrowanie pojazdów przepisowo poruszających się po drodze. Postaramy się przekonać rząd Cypru, aby pozwolił nam wynagradzać kierowców szanujących przepisy. Naszym celem jest rozwijanie funkcjonalności fotoradarów i systemu wspierającego, aby stał się on wzorcem dla tego typu projektów na świecie”, przekonuje Krystian Kaczyński.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed