Pierwszy europejski dron bojowy zaprezentowany polskiej armii

W ostatnim tygodniu kwietnia, na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, zaprezentowano najnowszą polską broń precyzyjnego rażenia Bojowy Bezpilotowy Systemem Powietrzny WARMATE. Należy on do nowej kategorii uzbrojenia tzw. amunicji krążącej (loitering ammunition). Obecnie tylko trzy kraje na świecie dysponują tego rodzaju systemami. Oprócz Polski są to Stany Zjednoczone i Izrael. System zaprojektowany przez czołowego polskiego producenta i eksportera systemów wojskowych – firmę WB Electronics z WB Group, jest tym samym pierwszym europejskim bojowym systemem bezzałogowym. Podczas specjalnej prezentacji dla żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawiciele producenta ujawnili, że jego, jakość i niezawodność, została także potwierdzona pierwszymi kontraktami eksportowymi. 

Do końca czerwca, do jednego z klientów zagranicznych, trafią pierwsze zestawy polskiego bojowego bezzałogowego systemu latającego WARMATE. Jest to już drugi kontrakt eksportowy ożarowskiej firmy na system Warmate. Na początku roku kontrakt na dostawy ponad 1000 sztuk tego zestawu firma podpisała z klientem z jednego z krajów pozaeuropejskich.

Podczas wtorkowej prezentacji na poligonie w Toruniu, oficerowie Wojska Polskiego zapoznali się z parametrami i możliwościami nowego polskiego systemu bezzałogowego, a także mieli możliwość wykonania samodzielnego sterowania w locie i naprowadzenia na cel.

WARMATE-fot.WB Electronics (1)
Przedstawiciele Wojska Polskiego na poligonie w Toruniu zapoznają się z systemem WARMATE. Foto: WB Group

BBSP WARMATE jest rozwiązaniem klasy miniUAS (ang. mini unmanned aircraft system), łączącym cechy systemu obserwacyjnego oraz uderzeniowego i służy do prowadzenia obserwacji w bezpośredniej strefie działania oraz rażenia celu – wyjaśnię ideę działania systemu Dr Wojciech Komorniczak – Dyrektor ds. rozwoju naukowego i nowych technologii WB Group. Został opracowany, jako projekt wewnętrzny ze środków własnych firmy WB Electronics S.A.  „Od lat na bieżąco monitorujemy trendy w technologiach militarnych i aby móc oferować polskiej armii najnowsze systemy klasy światowej inwestujemy, często własne środki, w prace badawczo – rozwojowe nad nowymi rozwiązaniami. System WARMATE wpisuje się w obecne trendy rozwoju systemów bezzałogowych i jako broń precyzyjnego rażenia, może znacząco zwiększyć zdolności Wojska Polskiego w obszarze zarówno rozpoznania jak i zwalczania celów opancerzonych” – podkreśla Piotr Wojciechowski – Prezes WB Group.

System opracowany przez WB Electronics jest systemem wielozadaniowym i w zależności od zastosowanej głowicy może wykonywać następujące rodzaje misji:

– misje obserwacyjne i rozpoznawcze (głowica obserwacyjna GS-9)

– misje rozpoznawcze i uderzeniowe przeciwko sile żywej przeciwnika (głowica obserwacyjna z ładunkiem odłamkowym GO-1)

– misje rozpoznawcze i uderzeniowe przeciwko celom opancerzonym (głowica obserwacyjna z ładunkiem kumulacyjnym GK-1)

2016-01-15 11.10.21
Głowice kumulacyjne i odłamkowe do systemu BBSP WARMATE. Foto: WB Group

Wybór misji polega na zamontowaniu odpowiedniej głowicy. Następnie po wystrzeleniu platformy latającej z wyrzutni, operator systemu ma stały pogląd na sytuację na ziemi i w momencie wykrycia celu, lub otrzymania prośby o wsparcie od innego pododdziału, dokonuje uderzenia w wykryty lub wskazany cel. W przypadku wykrycia celu opancerzonego, zamontowana głowica kumulacyjna jest w stanie przebić pancerz o grubości 240 mm.

WARMATE może być użytkowany, jako samodzielny system, przenoszony bądź przewożony przez pododdział wojsk lądowych lub specjalnych. Konstrukcja systemu umożliwia jego instalację na pojeździe (samochód, transportery opancerzone) oraz integrację Stacji Kontroli i Kierowania i Naziemnego Terminala Danych z instalacjami pojazdowymi. Rozwiązanie opracowane w ożarowskiej firmie stanowi alternatywę dla przeciwpancernych pocisków kierowanych PPK posiadając zdolność do operowania w znacznie większym promieniu, pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu w relatywnie dużym komforcie czasowym (czas lotu platformy powietrznej to 30 minut). Dzięki dużej prędkości przelotowej oraz cichemu napędowi elektrycznemu, możliwe jest skryte podejście i rażenie celu z wykorzystaniem elementu zaskoczenia.

Jak zapewnia producent istnieje także możliwość dodatkowego wyposażenia systemu w głowicę naprowadzania na laserowo podświetlony cel (seeker). Co prawda system został pomyślany, jako sprzęt jednorazowego użycia, jednakże w trybie obserwacyjnym może być wielokrotnie odzyskiwana. BBSP WARMATE jest w pełni autonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na operowanie latającym środkiem bojowym w czasie rzeczywistym w oparciu o otrzymywany z podsystemu obserwacyjnego materiał wideo. System wyposażony jest w moduły sterujące pozwalające na pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operator ma pełną kontrolę i odpowiedzialność za przełączenie w tryb UZBROJONY umożliwiający wykonanie zadania ogniowego. Dzięki temu w ostatniej chwili, kiedy np. w pobliżu celu pojawi się cywil, może odstąpić od wykonania zadania.

W skład systemu Warmate wchodzi także Stacja Kierowania i Kontroli oraz Stacja Nadawczo – Odbiorcza zapewniająca łączność między platformą latającą a operatorem. Przygotowanie bezzałogowca Warmate w wariancie przenośnym zajmuje nie więcej niż 3 minuty, a w wariancie zamontowanym na pojeździe czas reakcji (od decyzji o użyciu do wystrzelenia bezzałogowców) wynosi kilka sekund. Systemy Warmate są wyposażone w kamery światła dziennego i termowizyjne.

Wybór polskiego systemu, przez już dwóch klientów zagranicznych, jest kolejnym potwierdzeniem wysokiej, jakości systemów bezzałogowych opracowanych w WB Group, oraz najlepszym dowodem na to, że Polska staje się coraz bardziej liczącym graczem na światowym rynku systemów bezzałogowych.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed