Wystawa Papcia Chmiela w Muzeum Krykatury

Wystawa w Muzeum Karykatury zaprezentuje przede wszystkim oryginalne prace z kolekcji Artysty – m.in. plansze do wydanego w 2015 r. Elemelementarza. Znajdą się na niej również plakaty, obrazy olejne, materiały o charakterze dokumentalnym, książki i fotografie, przykłady z kolekcji inspirowanych komiksami Papcia Chmiela.

Jednym z ciekawszych fragmentów wystawy będzie prezentacja oryginalnych plansz, kojarzonego z twórczością Mistrza komiksu Tytus, Romek i A’Tomek. W 2016 roku minie 50 lat od ukazania się Księgi I przygód niesfornego szympansa Tytusa w wersji książkowej, zatytułowanej Tytus, Romek i A’Tomek: Tytus harcerzem, a w 2017 roku będziemy obchodzić jego 60-te urodziny, które miały miejsce na łamach tygodnika „Świat Młodych”.

Ekspozycji w Muzeum Karykatury będzie towarzyszył katalog, w którym obok reprodukcji prac, informacji biograficznych i bibliograficznych, znajdą się również teksty krytyczne poświęcone twórczości Papcia Chmiela. Specjalnie dla wystawy w Warszawie Papcio Chmiel projektuje plakat i oprawę graficzną katalogu.

Oprócz przypomnienia i popularyzacji wiedzy o jednym z największych mistrzów polskiego komiksu, jednym z celów wystawy jest przygotowanie merytoryczne do planowanego stworzenia tzw. „Galerii Komiksu” przy Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego – cyklu wystaw, w ramach którego będziemy prezentować najlepsze osiągnięcia twórców tego gatunku, związanych również ze sztuką karykatury. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 7 grudnia 2015 r.

Henryk Jerzy Chmielewski ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie). Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów, plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).

W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku.

Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych” m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955-1956), Cyrk Bum tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970-1972), Roz i Bitek (1974). Wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci „Generał Ciupinek” (1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię „Urodziłem się w Barbakanie” (1999) oraz jej ciąg dalszy „Tytus zlustrowany” (2006).

Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na łamach „Świata Młodych” od 1957 roku, następnie od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazały się 33 książeczki z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka wydane w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, sztuki teatralnej na podstawie Księgi XIV, słuchowiska CD na podstawie Księgi XIII, nagrania fonicznego z Ksiąg I, II, III oraz filmów animowanych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi, wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za zasługi dla komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu.

Jest laureatem Złotego Medalu „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2007 roku, oraz Orderu Uśmiechu.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed