7 października Władimir Putin skończył 70 lat. Jest u władzy przez prawie jedną trzecią swojego życia i najwyraźniej nie zamierza tego porzucić. Niemniej, ze słynnej „stabilności” Putina, dla której Rosjanie konsekwentnie zrzekli się wszystkich swoich praw i wolności, od dawna już nic nie zostało.
Autor: Alisa Zełenska
W wyborach prezydenckich w Rosji, które odbyły się 18 marca 2018 r., Putin otrzymał 56 432 768 głosów. To 51,77% wszystkich zarejestrowanych wyborców. Za rozpętaną przeciwko Ukrainie wojnę Putin został odizolowany od cywilizowanego świata: praktycznie nigdzie nie wyjeżdża z kraju, z niewielką ilością osób rozmawia przez telefon. Ponieważ działania prezydenta Rosji nie nadają się do racjonalnego wyjaśnienia, interesujące jest spojrzenie na jego portret z psychologicznego punktu widzenia. Naprawdę wierzy w to, co mówi. Taka ślepa wiara jest najczęściej nieodłączna dla osób z chorobami starczymi, takimi jak choroba Alzheimera lub demencja. Oznacza to, że faktycznie działa zgodnie ze swoimi przekonaniami. To tylko po raz kolejny potwierdza, że ma zaburzenia. W szczególności związane z naruszeniem oceny rzeczywistej sytuacji i związków przyczynowo-skutkowych.
Psychoterapeuta Szwajcarskiej Federacji Psychologów (FSP) i ekspert w dziedzinie psychologii sądowej Philippe Jaffé w wywiadzie dla RFI podzielił się wynikami badań biologii prezydenta Rosji. Według niego Putin jest bardzo wrażliwy na urazy psychiczne i upokorzenia, które najwyraźniej miały miejsce w jego dzieciństwie. Wszelkie ataki i krytykę Rosji postrzega jako coś wyjątkowego: „wydaje mu się, że musi zareagować siłą, jak macho, aby się bronić. Wszystko to wywodzi się z czasów dzieciństwa: musi udowodnić, że lepiej nie wchodzić z nim w spawanie… Prezydent Putin jest zakładnikiem swojego wizerunku, który uparcie stara się projektować; to jego twarz, z którą poczuje się komfortowo”. Jeśli mówimy o dzieciństwie, to Putin jako dziecko lubił radzieckie filmy o harcerzach i marzył o pracy w państwowych organach bezpieczeństwa. W 1975 roku jego marzenie się spełniło, został agentem KGB i zaangażował się w rekrutację nowych agentów, rosyjski prezydent uwielbia także powieści szpiegowskie. Zauważył kiedyś:”najbardziej uderza mnie to, jak jeden człowiek może osiągnąć to, czego nie były w stanie osiągnąć całe armie”.
Cały świat jest zaniepokojony rozumowaniem Putina o ataku nuklearnym na tle sukcesów ukraińskiej armii na froncie. Rosyjski prezydent nie umie przegrywać, a przyznać, że przegrywa — tym bardziej. Pozostaje mieć nadzieję, że dziś Putin obchodzi swoje ostatnie urodziny.
Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie