Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybyła na terytorium Ukrainy

W sto osiemdziesiątym dziewiątym dniu pełnoskalowej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie trwa gra nuklearna Rosji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Dziś misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej opuściła Kijów i skierowała się w stronę elektrowni jądrowej w Zaporożu. Delegacja ma zamiar przeprowadzić kontrolę elektrowni do 3 września. Szef MAEA powiedział, że ma nadzieję zorganizować stałą misję do elektrowni w Zaporożu, a eksperci ocenią nie tylko stan techniczny elektrowni jądrowej, która została ostrzelana, ale także stan ukraińskich specjalistów zapewniających pracę stacji pod kontrolą wojsk rosyjskich.

Fot. https://twitter.com/mezentseva_dep/status/1564131956371103744/photo/1

Autor: Alisa Zełenska

Jak można zmusić Putina do wycofania wojsk z elektrowni jądrowej w Zaporożu, pisze były naczelny dowódca Zjednoczonych Sił Zbrojnych NATO w Europie James Stavridis w kolumnie na portalu Bloomberg. Stavridis służył na lotniskowcu z reaktorem jądrowym i wie dużo o zaletach i zagrożeniach związanych z energią jądrową. Według autora Rosjanie okupują elektrownię jądrową w Zaporożu z trzech powodów. Po pierwsze, obszar ten może służyć jako schronienie dla dalszych operacji ofensywnych. Po drugie, próbują zastraszyć Europejczyków katastrofą nuklearną. Po trzecie, Putin chce mieć możliwość odebrania 20% energii elektrycznej z ukraińskiej sieci energetycznej.

Stavridis widzi trzy główne scenariusze, które mogą spowodować uwolnienie promieniowania w elektrowni: błąd samych pracowników elektrowni jądrowej stale pracujących pod napięcie; awarię układu chłodzenia reaktorów w wyniku działań wojennych oraz uszkodzenie pojemników z zużytym uranem.

Co zrobić, aby uniknąć katastrofy? Autor uważa, że pierwszym krokiem, który został już wdrożony, jest inspekcja MAEA w elektrowni. Następnie należy osiągnąć demilitaryzację elektrowni i przyległych do niej terytoriów, na przykład poprzez wprowadzenie zamkniętego nieba nad jej obszarem i wzmocnienie sankcji wobec Rosji. Jeśli udało się osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia ukraińskiego zboża, być może uda się podobny krok z elektrownią w Enerhodarze, ponieważ uniknięcie katastrofy nuklearnej powinno być teraz priorytetem dla Europy i świata.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed