Ukraina: działania na Krymie to początek procesu deokupacji

Ukraina wielokrotnie deklarowała, że zamierza wyzwolić wszystkie swoje ziemie, czasowo okupowane przez Rosję, w tym bezprawnie przejęty Krym. Federacja Rosyjska zaanektowała Półwysep Krymski na przełomie lutego i marca 2014 roku. Żołnierze rosyjskich sił specjalnych w mundurach nieoznakowanych zablokowali budynki Rady Ministrów i Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymu, a następnie przejęli kontrolę nad terytorium Półwyspu. 16 marca na Krymie odbyło się zainicjowane przez Moskwę tzw. „referendum w sprawie statusu Krymu”, w wyniku którego część państwa ukraińskiego został przyłączony do Rosji. W grudniu 2016 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję określającą Rosję jako mocarstwo okupacyjne, a sam Półwysep jako terytorium tymczasowo okupowane. Krym to historia bólu i straty dla narodu ukraińskiego.

Fot. CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=121597607

Autor: Alisa Zełenska

Wygląda na to, że nadszedł czas, aby odzyskać to co zostało skradzione. W ubiegły wtorek zaatakowano lotnisko wojskowe w krymskiej miejscowości Nowofedoriwka w rejonie Saka – na zdjęciach satelitarnych widać, że baza lotnicza doznała poważnych szkód, zniszczono co najmniej osiem samolotów. 16 sierpnia w jednostce wojskowej, która znajduje się we wsi Azowskoje w rejonie Dżankoj na Krymie, doszło do detonacji amunicji w znajdującym się tam składzie.

Przewodniczący Medżlisu narodu krymskotatarskiego Refat Czubarow powiedział, że okupanci odgrodzili strefę w promieniu 5 kilometrów od epicentrum wybuchów i ewakuowali ludność cywilną.

Rosja oświadczyła, że w jednostce wojskowej na miejscu składowania amunicji doszło do „pożaru”. Później strona rosyjska wskazała, że to dywersja była przyczyną wybuchów.

Szef Biura Prezydenta, Andrij Jermak, zasugerował, że za zamachami na Krymie stoją siły wojskowe Ukrainy i dodał, że zniszczenie rosyjskich magazynów z bronią będzie trwało do całkowitej deokupacji ukraińskich terytoriów. Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak dodał, że okupowany Krym to „opowieść nie o turystyce, ale o wybuchach magazynów i wzroście śmiertelnego zagrożenia dla najeźdźców i złodziei”. Takie plany strony ukraińskiej wyglądają dość realistycznie, ponieważ armia ukraińska zaczęła otrzymywać amerykańskie systemy rakietowe dalekiego zasięgu HIMARS, za pomocą których przeprowadzane są skuteczne ataki na rosyjskie magazyny wojskowe i ważne obiekty komunikacyjne. Okupanci Krymu rozpoczęli ewakuację ludzi po eksplozjach w magazynie amunicji w pobliżu Dżankoj, na dzień 16 sierpnia do Rosji wyjechało już około dwóch tysięcy osób.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed