„Nigdy więcej wojny”, Babi Jar i bomby w centrum Kijowa

Siódmego dnia wojny Rosja postanowiła zaatakować Babi Jar. Zginęło 5 osób. Rosja zbombardowała groby ofiar Holokaustu, o których władze sowieckie nie chciały pamiętać.

Źródło: https://twitter.com/MFA_Ukraine/status/1498689753448947722

Autor: dr Eugeniusz Biłonożko

Babi Jar to nazwa wąwozu leżącego w obecnym centrum Kijowa. W czasie II wojny światowej było to miejsce kaźni (głównie Żydów) i lokalizacja niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. W latach 1941-1943 Niemcy zamordowali na terenie Babiego Jaru blisko 100 tys. osób. Co roku w Babim Jarze odbywają się żałobne uroczystości, podczas których światowi przywódcy mówią „Nigdy więcej!”. Miejmy nadzieję, że obecnie te słowa z pięknego hasła przeistoczą się w czyny polityków i wojska Putina zostaną zatrzymane. Inaczej mówienie o tym, że Europa albo świat wyciągnęli wnioski z wydarzeń II wojny światowej będzie kłamstwem.

Putin chce denazyfikacji w kraju, w którym prezydent jest etnicznym Żydem. Prezydent Federacji Rosyjskiej w tym czasie bombarduje Kijów, piąte co do wielkości (częściowo) rosyjskojęzyczne miasto świata, zagraża miastom Charków i Mariupol. Około 250 rodzin żydowskich ukrywa się przed wojną we wsi Anatewka, która znajduje się w odległości 40 km od Kijowa. Teren wsi został zbombardowany, a rosyjskie czołgi w paru kilometrach od rosyjskich najeźdźców.

Warto podkreślić, że wieś Anatewka została założona w 2015 roku przez rabina Ukrainy, rabina Mosze Reuvena Azmana i miała zapewnić azyl dla Żydów, którzy uciekli z Donbasu. Nazwa „Anatewka” pochodzi od słynnej opowieści Szaloma Alejchema o mleczarzu Tewie.

W Charkowie zwoje Tory ukrywają w schronach przeciwbombowych, ostatni raz takie wydarzenia miały miejsce podczas inwazji Hitlera. Pierwszego dnia wojny rosyjskie rakiety zostały wystrzelone na Humań, gdzie znajduje się grób cadyka Nachmana.

Wojna się skończy, a Rosja czeka na denazyfikację, dekomunizację i upadek, bo już dziś Rosja sama siebie odczłowieczyła.

Dr Eugeniusz Biłonożko jest redaktorem naczelnym portalu polonews.in.ua, politologiem, tłumaczem oraz analitykiem Centrum Politycznych Narracji Demokracji. 

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed