Ruszamy!

Dr Tomasz Lachowski, red. nacz. OM
Dr Tomasz Lachowski, red. nacz. OM

Drodzy Czytelnicy!

Z największą przyjemnością inaugurujemy dziś nowy Magazyn i portal „Obserwator międzynarodowy”. Na jego łamach będziemy poruszać tematy związane z międzynarodową polityką, gospodarką oraz mającym coraz większe znaczenie szeroko pojętym bezpieczeństwem międzynarodowym. Naszym głównym celem jest znalezienie złotego środka pomiędzy poważnym podejściem analitycznym, a nieco lżejszą w formie publicystyką, dotykającą tematyki międzynarodowej. Dlatego też „Obserwator” otwarty jest zarówno na rzetelne eksperckie analizy, jak i teksty reportażowe, przybliżające nieraz bardzo odległe zakątki naszego globu. Wywiady, komentarze, opinie, a także fotoreportaże – ufamy, że dynamiczna, żywa forma zainteresuje szerszy krąg czytelników, rozpalając w nich pasję do zrozumienia mechanizmów jakie kreuje współczesny świat.

Naszym hasłem jest „Pokazujemy realny obraz świata” . Dlatego też, na naszych łamach będziemy starali się przedstawiać wydarzenia ze świata i ich przyczyny takimi jakimi są naprawdę. Bez ideologicznej i poprawnej politycznie otoczki. W celu zrealizowania naszych zamierzeń współpracujemy ze środowiskiem akademickim oraz eksperckim, ale i dziennikarzami, czy reportażystami – bez względu na ich afiliację oraz poglądy polityczne.

Niewątpliwie, czasy mamy w chwili obecnej niezwykle skomplikowane, tak w wymiarze międzynarodowym, jak i krajowym. „Obserwator międzynarodowy” skupiać się będzie głównie na tym pierwszym segmencie naszej rzeczywistości – jednocześnie zapewniamy, że nie uciekamy od spraw dotyczących bezpośrednio Polski. Są nam one równie bliskie, ale mając na względzie charakter portalu koncentrować się będziemy przede wszystkim na zewnętrznym aspekcie polityki Rzeczypospolitej. Mamy przy tym nadzieję, że pozwoli to na zobiektywizowanie dyskusji o miejscu Polski w Europie i świecie, z punktu widzenia polskiej racji stanu, a nie bieżącej walki partyjnej w kraju nad Wisłą.

W naszych pierwszych tekstach przyglądamy się dzisiejszej kondycji Unii Europejskiej. Czy ambitny projekt europejski niechybnie – na naszych oczach – zmierza ku upadkowi? A może jest całkowicie odwrotnie, ponieważ trwające kryzysy, pewnie najpoważniejsze w historii Unii, tylko ją wzmacniają? Czy interesy Brukseli w prosty sposób równają się interesom Berlina? Czy spełni się czarny scenariusz dla obrońców UE i 23 czerwca w referendum mieszkańcy Wielkiej Brytanii powiedzą „nie” dla dalszej obecności Zjednoczonego Królestwa w strukturach europejskich? Jak daleko od Unii jest dziś Ukraina? Próby odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie na łamach „Obserwatora międzynarodowego”. Nie zapominamy przy tym o sprawach innych, a równie istotnych  – polityce Federacji Rosyjskiej, kryzysie migracyjnym, czy bilansie 5 lat rewolucji Arabskiej Wiosny Ludów w Tunezji.

Na koniec, życząc przyjemnej i owocnej lektury, chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych do kontaktu i podjęcia współpracy z „Obserwatorem międzynarodowym”. Nasz portal otwarty jest dla wszystkich chcących opowiadać z pasją o świecie. Czekamy na Was!

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Dr Tomasz Lachowski

Redaktor naczelny magazynu i portalu „Obserwator międzynarodowy”

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed