Age of innovations podczas IV edycji European Excecutive Forum.

Zakończyła się czwarta edycja „European Executive Forum”, która w tym roku odbyła się w Warszawie pod hasłem „Age of innovations”. Podczas 6 paneli dyskusyjnych wybitni przedstawiciele biznesu i nauki z Polski i z zagranicy debatowali nad kierunkiem dla polskich przedsiębiorstw w dobie rewolucji technologicznej. Wśród partnerów wydarzenia były firmy takie jak Totalizator Sportowy, BMW i Pfizer. Po raz pierwszy zostały też przyznane prestiżowe statuetki „European Leadership Awards”, by uhonorować najlepsze przedsiębiorstwa, wybitnych menedżerów
i liderów biznesu, którzy wyróżniają  się zaangażowaniem w rozwój gospodarczy kraju oraz przestrzegają zasad etyki prowadzenia biznesu. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. PKN Orlen, Michał Sołowow i Google Polska.

„Cieszymy się, że już po raz czwarty spotykamy się w tak licznym gronie” – mówiła Beata Radomska, Prezes Executive Club – „Technologie to ogromne pole manewru, dające możliwość wykorzystania ich z pożytkiem dla wszystkich. Jak to zrobić? Na te pytania odpowie wyjątkowe grono prelegentów, z których każdy jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie”.

Kongres rozpoczął się od odczytania przez Doradcę Prezydenta RP Marka Dietla listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników. Prezydent podkreślił wagę głosu przedstawicieli biznesu w czasie, kiedy Europa potrzebuje wielkiego wysiłku, by utrzymać swoją cywilizacyjną i gospodarczą pozycję w świecie. Podkreślił też wielkie znaczenie debat na European Executive Forum dla umocnienia polskiej konkurencyjności i gospodarki opartej na wiedzy.

Debaty otworzyło przemówienie gościa specjalnego wydarzenia, Chrisa Lowneya, pisarza, ekonomisty, byłego jezuity i dyrektora zarządzającego banku J.P. Morgan. Amerykanin mówił o cechach koniecznych, by osiągnąć sukces i o tym, że nie należy obawiać się porażek; jako przykład podał koszykarza Koba Bryanta, rekordzistę, jeśli chodzi o liczbę nietrafionych rzutów. „Nigdy nie byłby tym kim jest, gdyby obawiał się niecelnych rzutów” – mówił Lowney.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego „European Economic Dream?” prelegenci debatowali o przyszłości gospodarczej Europy. Prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił, że Europa wkroczyła w okres chaosu, na fali kryzysu ekonomicznego podważone zostało zaufanie do kapitalizmu i polityków. Na tej sytuacji zyskują ruchy skrajne i populistyczne, przyjmujące role obrońców starych, tradycyjnych wartości. Obrona przed tym co nieuchronne, a więc globalizacją, zmniejszoną rolą państwa narodowego się jednak nie uda, choć okres populizmu może mieć dla Europy wysokie koszty. Innowacyjności i rozwojowi Europy przeszkadza mentalność. Prof. Witold Orłowski ( AFiB Vistula) zwrócił uwagę na słabości europejskiej gospodarki, mającej trudności w podejmowaniu decyzji i brak prawdziwie wspólnej gospodarki. – „Gdyby istniała Unia Europejska (przez co rozumiem wspólną gospodarkę, wspólne rozwiązywanie problemów) to zadłużenie UE, wskaźniki byłyby o niebo lepsze niż w USA” – powiedział. „UE nie istnieje tak naprawdę, bo nie ma zdolności do podejmowania decyzji. Widać to po tym, jak UE zajęła się sprawą imigrantów”. Profesor Szkoły Biznesu IESE, Paddy Miller postawił tezę, że Europa wkrótce stanie się skansenem, podczas gdy reszta świata posuwa się naprzód. Według niego w Europie brakuje przywódców zdolnych do poświęceń w imię lepszej przyszłości, na przykład takich jak Nelson Mandela. Przyszłość jest  jego zdaniem w Azji, a nie w Europie. W Europie brakuje demokracji, radykalne partie jak Syriza, Front Narodowy, Podemos zyskują na znaczeniu, Europa jest w chaosie. Juan de Porras Aguirre (Bank Zachodni WBK) zadał pytanie czy konieczne jest dramatyczne zmienianie europejskiej gospodarki. Jego zdaniem Europa nie da rady stworzyć Doliny Krzemowej ani Google. Powinna się za to zastanowić się, jak wykorzystać własny potencjał, natomiast prof. Tomasz Szapiro (SGH) mówił o roli uczelni w gospodarce, przeliczoną na setki miliardów euro rocznie, podkreślając, że liczą się ludzie, a nie systemy, bo to ludzie tworzą systemy. Dynamika amerykańskiej gospodarki wynika z przyciągania uczonych.

Kolejnym punktem programu był wykład prof. Paddy’ego Millera, który wskazywał jakie rozwiązania mogą okazać się skuteczne we wdrażaniu innowacji i rozwiązywaniu problemów w zarządzaniu. Wskazywał na brak łączności (disconnect) między menedżerami najwyższego szczebla, którzy mówią o innowacjach, a menedżerami niższego szczebla, którzy innowacje mają wdrażać. Mówił, że rozwiązań nie zawsze warto szukać w przyszłości, ale wykorzystać to co jest już dostępne. Choć koło zostało wynalezione tysiące lat temu dopiero w 1972 roku wynaleziono walizkę na kółkach. Według Millera często rozwiązanie problemu leży w innym do niego podejściu, jak w sklepie Bottle Rocket w Nowym Jorku, gdzie butelki wina ustawione są według okazji do jakiej mają być użyte (wizyta szefa, pizza) zamiast określania rocznikiem, szczepem winogron czy krajem pochodzenia.

Debata „Digital Revolution” skoncentrowała się wokół tego, jak rewolucja cyfrowa zmienia i może zmienić współczesny biznes. Agnieszka Hryniewicz-Bieniek (Google Polska) stwierdziła, że rozwój technologii jest wykładniczy, w kieszeniach mamy telefony o większej mocy obliczeniowej niż komputery NASA z lat 60-tych. Zaznaczyła, że trzeba się liczyć z tym, ze technologia nie przestanie nas zaskakiwać. Świat staje się coraz bardziej zdigitalizowany – liczba zapytań w Google jest większa za pośrednictwem urządzeń mobilnych niż desktopów.

Maciej  Nuckowski (Xerox) mówił, że firmy z tradycyjnych branż muszą się dziś zmieniać niemal każdego dnia, by nadążyć za technologiami. – Trzeba brać pod uwagę opinie ludzi, którzy śmieją się z tego co dziś robimy – powiedział. Tomasz Czechowicz, Prezes MCI Capital przypomniał o umiejętnościach i zdolnościach naszych rodaków – „Polacy potrafią robić świetne firmy technologiczne, znam trzech w wieku poniżej 40 lat, którzy mają firmy technologiczne warte kilka mld USD” – mówił. Zwrócił uwagę na typowe błędy przy inwestycjach w firmy technologiczne. Pierwszy to kupowanie firmy, która późno wchodzi na rynek danej technologii imitatora imitatorów. Drugi to dobór niewłaściwych ludzi, bo wymiana lidera w start-up’ie jest niezwykle trudna, a trzeci to niewystarczające do komercjalizacji i osiągnięcia masy krytycznej biznesu finansowanie. Jacek Socha, wiceprezes PwC w Polsce powiedział, że rolę wspierającą dla start-upów może odgrywać rynek kapitałowy, inicjatywy takie jak polski NewConnect. Jednak obecnie nad polskim rynkiem kapitałowym ciąży ryzyko polityczne i szansa, że wśród topowych firm na warszawskiej giełdzie znajdą się firmy technologiczne, „polski Google” jest mała. Sylwia Bilska  z PayU zwróciła uwagę, że w perspektywie 10-20 lat połowa współcześnie wykonywanych zawodów zniknie, bo stanie się niepotrzebna, a całą masę dzisiejszych pracowników zastąpią maszyny. Na pytanie Wawrzyńca Smoczyńskiego, Dyrektora Zarządzającego Polityki Insight „Co nas czeka?” Agnieszka Hryniewicz-Bieniek odpowiedziała, że za 3 lata kolejne 3 miliardy dołączy do społeczności cyfrowej. Myślmy globalnie o naszych konsumentach. Dostosujmy się do cyfrowej rzeczywistości. Tomasz Czechowicz dowodził, że musimy dogonić Czechy i Słowację. Maciej Nuckowski stwierdził, że dzięki technologii niebawem ograniczymy kontakt z firmą. Tak jak to jest w przypadku Uber albo Google – załatwiamy coś, ale się nie wiążemy. Sylwia Bilska postawiła na digitalizację bankowości, a Jacek Socha na zmieniającą rzeczywistość cyfryzację.  Trzeci i ostatni panel pierwszego dnia był poświęcony etyce w biznesie. Prof. Bolesław Rok, Dyrektor Centrum Etyki Biznesu i Innowacji Społecznych ALK opisał trzy popularne podejścia do problemu etyki w biznesie w Polsce: Firmy przecież zawsze będą szukać sposobów na optymalizację podatkową. To jest tylko wieczna zabawa w kotka i myszkę i jest to normalne. Gdyby podatki były niskie to byśmy je płacili albo gdyby było wiadomo na co są przeznaczane. Zmniejszanie należności podatkowych to korzystanie z możliwości jakie daje globalna gospodarka. Chris Lowney wyraził nadzieję, że być może zbliżamy się do czasu  poważnej dyskusji na temat etyki w biznesie. Mówił, że w USA w latach 80-tych było jasne, że biznes jest sprawiedliwy. Przyjmowano, że tak jest, a o wszystkim decyduje rynek. Teraz zaczęto zadawać pytania np.  jaka jest uczciwa płaca? Jednak nadal nie ma języka, którym można na te pytania odpowiedzieć.

Piotr Mirosław z Lyreco podkreślił, że jeśli chodzi o etykę firmy nie działają w próżni są i klienci i dostawcy, cały ekosystem. Oczekują oni tego, by przedsiębiorcy działali etycznie. Arkadiusz Wójcik z  Samsung Electronics wskazał, że kaganiec etyczny oznacza podwyższony koszt. To brutalny, ale prawdziwy wniosek. Jako przykład działań etycznych podał zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska i ograniczenie zużycia energii przez firmę Samsung, co oznacza koszt dla firmy Samsung, bo musi potencjalnie stawić czoła mniej etycznej konkurencji.

EUROPEAN LEADERSHIP AWARDS GALA

Po raz pierwszy w historii Forum zostały przyznane „European Leadership Awards” w sześciu kategoriach. W Jury zasiedli: Igor Chalupec (Icentis), dr. n. med. Dorota Hryniewiecka-Firlej (Pfizer), Marek Michałowski (Budimex), prof. Witold Orłowski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula), prof. dr. hab. Piotr Płoszajski (SGH), Beata Stelmach (GE).

Statuetka w kategorii Top Industry Leader trafiła do firmy Elavon za bogate portfolio najbardziej innowacyjnych produktów na rynku. Statuetkę odebrał Rafał Gołębiewski.  Liderem innowacji zostało Google Polska za wprowadzenie platformy edukacyjnej której zadaniem jest zwiększenie kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorców. Nagroda w kategorii Global Success Leader trafiła do Karola Zarajczyka, Prezesa Zarządu URSUS, który odebrał ją z rąk prof. Witolda Orłowskiego. PKN Orlen za działania charytatywne otrzymało statuetkę Charity Leader, wręczoną przez gościa specjalnego wydarzenia, prof. Patricka Barwise’a (London Business School).

Tytuł CEO Visionary za wybitne sukcesy w zarządzaniu przedsiębiorstwem otrzymali ex aequo – François Colombie, Prezes Auchan Polska i Ukraina oraz Alex Remez, Prezes Zarządu Xerox Polska. Ostatnią statuetkę, Visionary Entrepreneur , Jury przyznało Michałowi Sołowowowi, a odebrał ją Członek Zarządu Synthos, Tomasz Piec.

Drugi dzień obraz poświęcony był tematyce innowacji oraz tego, jak w dobie postępującego rozwoju nowych technologii powinien postępować lider.

Debaty otworzyło wystąpienie prof. Patricka Barwise’a z London Business School, który skupił się na customer marketingu i przekonywał, że dobra firma to taka, która  ciągle dokonuje ulepszeń, a pracownicy cenią silnych menadżerów, którzy umieją słuchać. W marketingu, mówił Barwise, najtrudniejsze jest wyśrodkowanie potrzeb firmy i potrzeb konsumenta. Innowacja jest niczym bez klienta. „Focus on the basics, not the extras” – bo konsumenci rzadko kupują produkt ze względu na jego cechy wyjątkowe.

W panelu „Drive for innovation – towards a competitive Europe” prof. Adam Czyżewski, gł. ekonomista PKN Orlen mówił o potrzebie stworzenia polityki gospodarczej, która stworzy środowisko dla innowacji. Polska musi sama wymyślać marki, abyśmy mieli rodzimą firmę, jak Nokia jest symbolem Finlandii. Jean-André Barbosa (AREVA) stwierdził, że innowacje to nie tylko hi-tech i zwrócił uwagę, że Europa w Global Innovation Index zajmuje dopiero trzecie miejsce, po USA i Azji.  Natomiast Piotr Kasak (Oracle) zastanawiał się, na ile pochodzenie danej firmy determinuje jej funkcjonowanie na rynkach. Tomasz Piec odwoływał się do doświadczeń firmy Synthos, która jako jedna z pierwszych zaczęła wprowadzać Chemical Innovations.

Po debacie przyszła kolej na prezentację „Smart Power Leadership” prof. Rafała Ohme, założyciela NEUROHM oraz INEMO. Specjalista od emocji dowodził, że neuronauka jest niezwykle ważnym elementem w biznesie, bo dzięki niej wiemy i co i jak mówić do konsumenta i jak zrozumieć klienta i samego siebie. CEO mieliby być Chief Emotions Officers, bo władza nad emocjami innych to właśnie „smart power”.

W drugim panelu „Reshaping your business via innovations” dyskusja skupiła się wokół  przyszłości przedsiębiorstw. Michał Skowronek (MasterCard Polska) przekonywał, że podstawą jest nauczenie się korzystania z olbrzymich baz danych, a Rafał Fedorowicz (T-Mobile Polska) , że innowacją jest robienie tego, co kiedyś tylko lepiej. Z kolei zarówno François Colombie, prezes Auchan, jak i Andreas Klugescheid (BMW) podkreślali etyczną stronę wdrażania innowacji i to, że nie ma innowacji bez ludzi i wartości. Kongres zamknęła ostatnia debata Leadership Mystique, podczas której grono prelegentów zastanawiało się, jak zdefiniować dobrego lidera. Prof. Piotr Płoszajski, Rektor SGH, utrzymywał, że liderem może być każdy – potrzebuje tylko zwolenników, a Rafał Chwast (Nowy Styl Group) mówił o roli „liderów etapowych i uporządkowanej organizacji. Wraz z Markiem Włodarczykiem (URSUS) i Przemysławem Kurczewskim (EmiTel) dyskutanci byli zgodni – dobry lider posiada niezbędną wiedzę i dba o swoich pracowników.

Strategic Partner: Grupa PKN Orlen

Main Partner: Pfizer, Synthos

Gold Partners: PayU, Totalizator Sportowy

Partners: Areva, Auchan, Bank Zachodni WBK, BMW, Elavon, EmiTel, Google, MasterCard, Nowy Styl Group, Oracle, PwC, T-Mobile, Ursus, Xerox

Gala Partners: Erbud, EUCO, Lease Plan, Lyreco, PVA

Partnerzy Społeczni: Stowarzyszenie Siemacha, Stowarzyszenie Wiosna, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce

Partnerzy Wspierający: Polityka Insight, IESE, INSEAD, Martis Consulting, Akademia Leona Koźmińskiego, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, Szkoła Główna Handlowa

Patroni medialni: TVP INFO, Dziennik Gazeta Prawna, Radio TOK FM, Emerging Europe, Polish Market, Poland Today, Manager, Madame, Law Business Quality, Warsaw Business Journal, Obserwator Międzynarodowy, Newseria, Newsrm.pl, Gazeta Bankowa

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed