Rosyjska zbrodnia w Wołnowasze

12 marca 2022 roku wojska rosyjskie zajęły Wołnowachę w obwodzie donieckim. Na okupowanych terytoriach okupanci represjonują miejscową ludność, w tym dokonują okrutnych mordów.

Przestrzelona tablica z nazwą miejscowości Wołnowacha w Muzeum ATO w Dnieprze / fot. Tomasz Lachowski

Autor: Alisa Zełenska

27 października w prywatnym domu znaleziono ciała dziewięciu osób z ranami postrzałowymi; wśród ofiar była rodzina z dwójką małych dzieci: dziewczynką w wieku gimnazjalnym i 5-letnim chłopcem. Lokalni mieszkańcy, sąsiedzi i krewni zabitych twierdzą, że rodzina we własnym domu została zastrzelona przez rosyjskie wojsko.

Śledztwo wstępnie ustaliło, że w październiku 2023 roku do prywatnego domu rodziny Kapkanców w Wołnowasze przyszły osoby o kaukaskim wyglądzie. Byli ubrani w mundury wojskowe i uzbrojeni. Okupanci zażądali, aby rodzina opuściła dom na rzecz jednej z jednostek armii rosyjskiej, ale 53-letni właściciel odmówił. W odpowiedzi najeźdźcy zagrozili członkom jego rodziny przemocą fizyczną i odjechali. 27 października okupanci wrócili i zastrzelili wszystkich pięciu członków rodziny, którzy już spali. Wśród zabitych były trzy kobiety i dwoje małych dzieci urodzonych w 2014 i 2018 roku. Prokuratura opublikowała również zdjęcia z miejsca makabrycznej zbrodni. Widać na nich, że ofiary przytulały się do siebie przed śmiercią.

Ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Łubinec powiedział, że wszyscy członkowie rodziny Kapkanec zostali zabici, ponieważ tego dnia obchodzili urodziny. Wszyscy zabici mieli rany postrzałowe głowy, tułowia i kończyn. Krewni, którym pozwolono odwiedzić miejsce egzekucji, zauważyli, że zwykły porządek w prywatnym domu nie został zakłócony, a kosztowności pozostały na swoim miejscu – nic nie zniknęło.

Komitet Śledczy rosyjskiego agresora twierdzi, że zatrzymał dwóch wojskowych, którzy rzekomo brutalnie zamordowali dziewięciu członków rodziny w tymczasowo okupowanej Wołnowace w obwodzie donieckim. Zostało to stwierdzone w oświadczeniu rosyjskiego komitetu śledczego w poniedziałek, 30 października. Rosyjscy śledczy twierdzą, że zidentyfikowali zabójców – są to, według rosyjskiej wersji, dwaj okupanci z Dalekiego Wschodu. Służą oni w rosyjskich wojskach na podstawie kontraktu. Zostali rzekomo zatrzymani i przewiezieni do wydziału śledczego w celu podjęcia dalszych czynności procesowych.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed