Wołodymyr Zełenski odwiedził pozycje frontowe w Awdijiwce

Dziś podczas roboczej wizyty w obwodzie donieckim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził pozycje frontowe ukraińskich obrońców w Awdijiwce. Awdijiwka znajduje się około 20 kilometrów od Doniecka. Rosyjskie siły zbrojne stale ostrzeliwują miasto.

Wołodymyr Zełenski / fot. President Of Ukraine from Україна – Do everything you can for us to withstand together in this war for our freedom and independence – address by President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy., CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118514834

Autor: Alisa Zełenska

Przed pełnowymiarową inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę Awdijiwka liczyła około 32,5 tysiąca mieszkańców, a obecnie niecałe dwa tysiące. Szef państwa wysłuchał meldunku dowódcy donieckiej grupy operacyjno-taktycznej, rozmawiał ze służącymi w jednostkach marines, szturmu powietrznego, zmechanizowanych i artylerii, podziękował im za służbę i wręczył odznaczenia państwowe. „Jestem zaszczycony, że mogę być tu dzisiaj, aby podziękować wam za waszą służbę, za ochronę naszej ziemi, Ukrainy i naszych rodzin. Życzę wam tylko zwycięstwa, czego życzę każdemu Ukraińcowi, co jest bardzo ważne dla nas wszystkich. Życzę zdrowia wszystkim wam i waszym rodzinom i jestem szczerze wdzięczny każdemu Ukraińcowi za wspaniałą podróż, którą codziennie odbywacie” – powiedział Zełenski.

Blok mieszkalny w Awdijiwce / fot. National Police of Ukraine – Поліцейські евакуюють людей з Авдіївки, яка знаходиться в „червоній зоні”, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=130259621

Tego samego dnia pojawiła się informacja, że Władimir Putin odwiedził okupowane tereny obwodów chersońskiego i ługańskiego w Ukrainie. Według rosyjskich mediów, Putin odwiedził siedzibę zgrupowania wojskowego Dniepr w obwodzie chersońskim oraz siedzibę rosyjskiej gwardii Wostok w obwodzie ługańskim. Blogerzy i eksperci dostrzegają już jednak pewne nieścisłości, które sugerują, że władze ukrywają prawdę o tej wizycie. Opozycyjni rosyjscy dziennikarze doszli do takiego wniosku po przeanalizowaniu nagrania wideo z podróży Putina, które początkowo opublikowała prezydencka służba prasowa. W szczególności widać na nim, jak Putin wręcza przywódcom wojskowym ikonę i mówi: „Niedługo będzie Wielkanoc, prawda?”. Słowo „będzie” zostało wycięte z nagrania opublikowanego teraz na stronie internetowej Kremla. Zniknęło ono również z nagrania w depeszy wysłanej przez służbę prasową Putina. Dziennikarze agencji twierdzą, że nagranie zostało podmienione „niemal natychmiast”. Początkowo nie ujawniono czasu podróży, ale Kreml dodał później, że wizyta rzekomo odbyła się 17 kwietnia. Pierwsza zapowiedź wyjazdu pojawiła się na stronie internetowej Kremla o 7:15 18 kwietnia. Podróż „nie była przygotowana z wyprzedzeniem” – podał Kreml. Jest to pierwsza podróż Putina do obwodów chersońskiego i ługańskiego od początku wojny.

W małym, ale ważnym szczególe, Zełenski spotyka się z żołnierzami na froncie, którzy mają zarówno broń palną, jak i zimną stal, podczas gdy Putin spotyka się z generałami, którzy nie mają nic poza mundurem o dwa rozmiary za dużym. Władca Kremla boi się nawet własnych poddanych, podczas gdy ukraiński głównodowodzący po raz kolejny udowadnia, że jest ze swoją armią i swoimi ludźmi.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.