Kolejne masowe ostrzały Ukrainy

16 grudnia siły rosyjskie przeprowadziły dziewiątą operację rakietową na dużą skalę przeciwko krytycznej ukraińskiej infrastrukturze energetycznej. Był to jeden jeden z największych ataków rakietowych na Kijów do tej pory.

Gaszenie pożarów po ostrzale Odessy / fot. Dsns.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126498168

Autor: Alisa Zełenska

Dzień przed atakiem rakietowym Rosjanie przeprowadzili także atak irańskimi dronami, aby ujawnić położenie ukraińskiej obrony powietrznej i skorygować następny atak przy użyciu rakiet. Mówił o tym dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Jurij Ihnat. Według niego, zwykle wojska rosyjskie używają całej dostępnej broni w ciągu jednego dnia, jak miało to miejsce 16 grudnia. 

Okupanci przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę cywilną i energetyczną państwa ukraińskiego. W sumie wróg wystrzelił 98 pocisków i wykonał ponad 65 ostrzałów z wyrzutni rakiet. Zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi wroga na obiekty infrastruktury krytycznej pozostaje na całym terytorium Ukrainy. 

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych generał Walerij Załużny oświadczył, że ukraińskie środki obrony powietrznej zestrzeliły większość rosyjskich pocisków, w tym 72 pociski manewrujące typu Kh-101, kaliber i Kh-22, a także cztery pociski kierowane typu KH-22. 59 i Kh-31P. Kijowska miejska administracja wojskowa poinformowała, że siły ukraińskie zniszczyły 37 z 40 pocisków wycelowanych w stolicę państwa. Ukraińscy urzędnicy poinformowali również, że rosyjskie pociski uderzyły w dziewięć obiektów infrastruktury energetycznej i kilka budynków mieszkalnych w obwodach żytomierskim, kijowskim, charkowskim, dniepropietrowskim i zaporoskim. W ciągu dnia udało się przywrócić prąd prawie 6 milionom Ukraińców – o czym poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu.

Na kierunku chersońskim wojsko Federacji Rosyjskiej ostrzeliwuje pozycje ukraińskich sił zbrojnych i infrastrukturę cywilną osiedli wzdłuż prawego brzegu Dniepru, w tym Czarnobajewkę, Antonowkę czy sam Chersoń. W ciągu ostatniej doby rosyjscy okupanci 54 razy ostrzeliwali terytorium obwodu ługańskiego z artylerii, MLRS, moździerzy, czołgów i ogniem snajperskim. Zginęły co najmniej trzy osoby, a sześć zostało rannych. Przypomnijmy, że Chersoń powrócił pod kontrolę Ukrainy 11 listopada. W wyzwolonych miejscowościach obwodu chersońskiego trwają działania stabilizacyjne, ale utrudniają je ciągłe ostrzał wojsk rosyjskich.

Z kolei Ukraina, jak wcześniej ostrzegała, uderzyła w obwód biełgorodzki Federacji Rosyjskiej. Dziś pojawiły się eksplozje, wiadomo też o czterech ofiarach.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed