Ukraińskie wojsko wyzwoliło miasto Łyman w obwodzie donieckim

Walki o okupowany Łyman trwały kilka tygodni. Rosjanie zbudowali potężną obronę miasta. Kontrofensywa w Donbasie odbywa się nie tak, jak w obwodzie charkowskim, ponieważ w pobliżu Łymanu stały potężniejsze siły rosyjskie. W szczególności stacjonowali tam zawodowi żołnierze Armii Rosyjskiej oraz jednostka złożona z rosyjskich nacjonalistów.

Fot. https://twitter.com/EspresoTV/status/1576515355312275459/photo/1

Autor: Alisa Zełenska

Część rosyjskich wojskowych, którzy byli w Łymanie, została zlikwidowana, część wzięta do niewoli, a jeszcze część mogła wyjść z miasta w kolumnach lub w małych grupach. Wyzwolenie Łymanu i utworzenie wokół niego przyczółka ma duże znaczenie taktyczne dla Ukrainy. Po pierwsze, umożliwia ukraińskim wojskom dalsze postępy. Łyman kontroluje również kluczową drogę przez rzekę Siewierski Doniec, wzdłuż której Rosja próbuje wzmocnić swoją obronę. Ponadto zdobycie miasta i okolic zmniejsza zagrożenie dla Słowiańska i Kramatorska. Jednocześnie zwiększając nacisk na całe zgrupowanie wojsk rosyjskich w Ukrainie. Rosja będzie musiała albo usunąć część wojsk z południa, albo w przyspieszonym trybie wysłać zmobilizowanych żołnierzy na front bez odpowiedniego szkolenia, albo nadal zaznawać porażki. Wycofanie się Rosji z Łymanu jest również znaczącą porażką polityczną, biorąc pod uwagę, że znajduje się ona w obwodzie donieckim, regionie, który Rosja rzekomo starała się „uwolnić” i który próbuje nielegalnie zaanektować na kartkach nic niewartego papieru.

Ukraińskie wojsko kontynuuje kontrofensywę w kierunku południowym, na Donbasie i Ługańszczyźnie. Okupanci twierdzą, że ukraińskie wojsko przekroczyło granicę tzw. „Ługańskiej Republiki Ludowej”. W samozwańczej pseudorepublice przyznano, że armii ukraińskiej udało się przełamać ich obronę i zdobyć przyczółek w kierunku Łysyczańska. Sukcesy Sił Zbrojnych Ukrainy są również widoczne w obwodach charkowskim i chersońskim. Jeśli chodzi o rosyjskie wojsko, ich aktywność jest zauważalna tylko w rejonie Bachmutu. Na innych odcinkach frontu okupanci stoją w ślepej obronie lub próbują odeprzeć ataki ukraińskiego wojska.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.