Co z wizami dla Rosjan do Unii Europejskiej?

Podczas gdy na tle kontrofensywy Ukrainy w obwodzie charkowskim armia rosyjska wykazuje wyjątkowo niskie morale, problemy logistyczne i niezdolność do prowadzenia dalszych działań zbrojnych, zachodni partnerzy Kijowa powracają do tematu sankcji. Już dziewięć państw członkowskich Unii Europejskiej przestało akceptować dokumenty wizowe od Rosjan. Łotwa, Litwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Dania, Belgia i Holandia nie przyjmują już od obywateli Rosji dokumentów wizowych. W wyniku zawieszenia preferencyjnych warunków dla rosyjskich obywateli przez UE opłata za wniosek wizowy wzrośnie z 35 do 80 EUR, a czas ich rozpatrywania ankiet wzrośnie z 15 do 45 dni.

Fot. Verdy p, User:-xfi-, User:Paddu, User:Nightstallion, User:Funakoshi, User:Jeltz, User:Dbenbenn, User:Zscout370 – File created by various Wikimedia users (see „Author”).File based on the specification given at [1]., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2615952

Autor: Alisa Zełenska

Drzwi do Unii Europejskiej otworzą się tylko dla tych Rosjan, którzy podróżują do Europy z pilnych powodów, zwłaszcza dotyczy to członków rodzin obywateli UE, dziennikarzy, dysydentów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. W przypadku obywateli Federacji Rosyjskiej z tych kategorii państwa członkowskie UE mogą obniżyć opłatę wizową, a nawet całkowicie z niej zrezygnować. W skład strefy Schengen wchodzą zaś 22 państwa Unii Europejskiej, a także Norwegia, Liechtenstein, Islandia i Szwajcaria. Liczba Rosjan, którzy odwiedzili Europę po wybuchu wojny (po 24 lutego br.), spadła o 95%. Europa była często poszukiwana przez miłośników plażowania, ale od marca z powodu sankcji Rosja nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z państwami europejskimi (z wyjątkiem Serbii). Z tego powodu fala rosyjskich turystów w strefie Schengen została prawie całkowicie zablokowana.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, przekonuje, że Kijów będzie pracować nad całkowitym zakazem wydawania Rosjanom wiz do państw członkowskich Unii Europejskiej. „Myślę, że nastąpił ważny psychologiczny przełom, a argument, że tylko Putin jest winie, został odłożony do lamusa. To wielkie osiągnięcie” – dodał minister Kułeba.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.