Ukraińska kontrofensywa postępuje

W ciągu ostatnich kilku dni głównym tematem ukraińskiej i europejskiej przestrzeni informacyjnej są działania wojsk ukraińskich w kierunku południowym i charkowskim. Działania o charakterze ofensywnym prowadzone są zwłaszcza w rejonie Chersoniu, ale i na wschodzie Ukrainy również pewne wysiłki zostały w tej mierze poczynione.

Fot. https://twitter.com/RaportWojenny/status/1564296150747865090/photo/1

Autor: Alisa Zełenska

Wiemy już, że ukraińska armia potrafi doskonale tworzy linię obrony, która jest w stanie powstrzymać największą armię od czasów II wojny światowej, ale pytanie, czy Ukraińcy będą w stanie przeprowadzić udaną kontrofensywę spędzało wielu ekspertom sen z powiek. Odpowiedź na szczęście może być tylko twierdząca. Na kierunku południowym Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły kolejne składy i technikę wojskową agresorów. Można już dziś powiedzieć, że ukraińska kontrofensywa znacznie podważa logistyczne i administracyjne możliwości Rosji na okupowanym południu Ukrainy.

Według brytyjskiego analityka wojskowego, Justina Crumpa, „pozycja na froncie wciąż jest przysłonięta przez zasłonę dymną walk”, jednak „skala tego, co widzimy teraz, jest znacznie większa niż to, co obserwowaliśmy wcześniej”. „Wydaje się, że skala tej ofensywnej operacji naprawdę odpowiada temu, czego chciał ukraiński rząd” – dodał Crump.

Sądząc po tym, jak rozwijają się wydarzenia na północno-wschodniej części frontu, rosyjskie dowództwo musi pilnie wysłać posiłki również w kierunku Iziumu. We wtorek rano Ukraińcy zadali silny cios na flankę tzw. grupy iziumskiej wojsk rosyjskich w okolicach miasta Bałaklija. Prorosyjskie kanały telegramowe są pełne niepokojących postów – według ich informacji armia ukraińska opanowała wioskę Werbowka pod Bałakliją, gdzie znajduje się duży rosyjski arsenał. Inne źródła podają, że wojska ukraińskie zajęły już samą Bałakliję. Najbardziej trafnym potwierdzeniem nowych wysiłków Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Bałakliji jest wideo, które 6 września opublikowało zgrupowanie Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Na nim, jak potwierdza ukraińskie wojsko, odnotowano „klęskę magazynu okupantów w Balaklei, instalacji S-300, a także dział samobieżnych wroga”.

Warto odnotować, że Ministerstwo Obrony Ukrainy wielokrotnie wzywało do przestrzegania reżimu ciszy informacyjnej o ofensywach Sił Zbrojnych Ukrainy i wyjaśniało, że będzie informować o wyzwoleniu niektórych miast i miasteczek dopiero po tym, którzy ukraińscy obrońcy zdobędą w nich przyczółek i będą w stanie zminimalizować ryzyko ataków wroga na te osady.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed