Dziś przypada Dzień Kijowa – serca Ukrainy

Trwa 95. dzień wojny. Pomimo strasznych wydarzeń towarzyszących Ukrainie od ponad trzech miesięcy, dziś przypada ważne święto w samym jej sercu – Kijowie. To właśnie dzisiaj stolica obchodzi Dzień Miasta. Mer Kijowa Witalij Kłyczko złożył mieszkańcom Kijowa życzenia i podkreślił jak ważny był i jest Kijów dla historii oraz współczesności Ukrainy.

Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie / fot. Maksym Kozlenko – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107563120

Autor: Alisa Zełenska

„Kijów – historyczny i nowoczesny, ale i przytulny oraz energiczny. Nasze miasto stoi na wzgórzach Dniepru od 1540 lat. Dumny, niesforny, piękny. I robimy to razem jeszcze lepiej, ponieważ duszą naszego miasta są jego ludzie. Wszystkiego Najlepszego, Kijów! Drodzy kijowianie, wszystkiego najlepszego dla naszego ukochanego miasta! Chwała Ukrainie i chwała Kijowowi!”- powiedział Kłyczko.

W tym mieście nie można się nie zakochać. Kiedy zapanuje pokój na ulicach Kijowa gorąco zachęcam do odwiedzenia tego pięknego miasta. Wiele jest miejsc takich, które wręcz należy odwiedzić. Jednym z nich jest Matka Ojczyzna – to największy monumentalny pomnik Europy i siódmy najwyższy na świecie. Jest 9 metrów wyższy od Statuy Wolności, a potężniejszych od niego pomników jest tylko kilka na całym globie – rzeźby Buddy, dwóch chińskich cesarzy i pomnik Chrystusa Króla w Portugalii.

Główna ulica stoicy – Chreszczatyk – jest najszersza (75 m), ale i najkrótsza (1300 m) pośród głównych ulic stolic Europy. Obecnie Chreszczatyk stał się obowiązkowym miejscem w programie zwiedzania miasta. Chreszczatyk wraz z przylegającym do niego Majdanem Niepodległości stał się centrum ruchu oporu narodu ukraińskiego. W zimie 2000-2001 r. na Majdanie odbyły się protesty pod hasłem „Ukraina bez Kuczmy”. W 2004 r. Chreszczatyk i Majdan stały się centrum Pomarańczowej Rewolucji. Niezwykle dramatyczne były zaś protesty w listopadzie 2013-lutym 2014 r., później nazwane Rewolucją Godności lub Euromajdanem, podczas których Chreszczatyk został zablokowany przez barykady, a na ulicy rozstawiono namioty i kuchnie polowe. Chreszczatyk stał się jednym z miejsc starć między protestującymi a bojownikami struktur siłowych (m.in. Berkutu), w których zginęło ponad sto osób, a wiele innych zostało rannych.

Niesamowity i piękny Padół jest jedną z najstarszych dzielnic Kijowa. O tej dzielnicy krążą legendy. To właśnie tam Michaił Bułhakow zaczął pisać swoją słynną powieść „Mistrz i Małgorzata”. To tam pisarz osiedlił rodzinę Turbinów – bohaterów powieści „Biała gwardia”. Dom Bułhakowa jest nadal zachowany w nieskazitelnej formie i działa jako Dom-Muzeum. Kijowsko-Mohylańska Akademia, która znajduje się w centrum dzielnicy, w różnych czasach była Alma Mater dla wybitnych postaci sztuki, nauki i polityki. Wśród nich można wskazać Iwana Mazepę, Bohdana Chmielnickiego, Filipa Orłyka, Hryhorija Skoworodę i wielu innych. Wnioskując po odkryciach archeologów, pierwsze osady pojawiły się tutaj 20 tysięcy lat temu. Obecny Padół jest pełen niezwykłych budynków, kościołów, muzeów, dziedzińców, ludzi czy instytucji. 

Kijów słynie wreszcie z ogromnej liczby pysznych restauracji, energicznego życia nocnego, wysokiej jakości usług, nowoczesnych obiektów architektonicznych, centrów biznesowych najwyższej klasy, przytulnych kompleksów mieszkalnych i – oczywiście – wspaniałych ludzi. Po zwycięskiej wojnie zapraszamy wszystkich do Kijowa!

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed